Papa Franja izjavio je u sredu da je potrebno rešenje sa dve države za Izrael i Palestinu kako bi se okončali ratovi kao što je sadašnji i pozvao na poseban status Jerusalima.
U intervjuu za novinski kanal TG1 italijanske državne televizije RAI, Fransis je takođe rekao da se nada da bi se regionalna eskalacija mogla izbeći u sukobu koji je počeo kada su militanti Hamasa ušli u Izrael, ubivši oko 1.400 Izraelaca, uglavnom civila, i uzevši oko 230 talaca.
„(To su) dva naroda koja moraju da žive zajedno. Sa tim mudrim rešenjem, dve države. Sporazum iz Osla, dve dobro definisane države i Jerusalim sa posebnim statusom“, rekao je Fransis u intervjuu za italijansku RAI.
Godine 1993. izraelski premijer Jicak Rabin i vođa Palestinske oslobodilačke organizacije Jaser Arafat rukovali su se sa Sporazumom iz Osla kojim je uspostavljena ograničena palestinska autonomija.
Predsednik SAD Bil Klinton, izraelski premijer Ehud Barak i Arafat učestvovali su na samitu u Kemp Dejvidu 2000. godine, ali nisu uspeli da postignu konačni mirovni sporazum.
Izrael je 1967. zauzeo arapski istočni Jerusalim i 1980. proglasio ceo grad svojom „ujedinjenom i večnom prestonicom“. Palestinci vide istočni deo grada kao prestonicu buduće države.
Izrael je dosledno odbacivao sugestije da bi grad, koji je svetinja za hrišćane, muslimane i Jevreje, mogao da ima poseban, ili međunarodni, status.
„Rat u Svetoj zemlji me plaši“, rekao je Franjo. „Kako će ovi ljudi završiti ovu priču?
Eskalacija bi, rekao je, „značila kraj toliko stvari i toliko života“.
Franjo, koji je pozvao na humanitarne koridore za pomoć stanovnicima Gaze i prekid vatre, rekao je da svaki dan razgovara telefonom sa sveštenicima i časnim sestrama koje vode parohiju u Gazi u kojoj se nalazi oko 560 ljudi, uglavnom hrišćana, ali i nekih muslimana.
Za sada, hvala Bogu, izraelske snage poštuju tu parohiju“, rekao je on.
On je takođe rekao da je zabrinut zbog porasta antisemitizma, dodajući da veliki deo toga i dalje „ostaje sakriven“.
Rat između Izraela i Hamasa, rekao je on, ne bi trebalo da natera ljude da zaborave druge sukobe, uključujući Ukrajinu, Siriju, Jemen i Mjanmar.