Sa jedva nedelju dana, mala Boni Lutas je već članica prilično malog i ekskluzivnog kluba, pridružuje se samo nekoliko desetina dece širom sveta začete kroz novi oblik asistirane reproduktivne tehnologije.
To se zove kapacitacijsko sazrevanje in vitro (CAPA-IVM), metoda koja obećava da će potencijalnim roditeljima koji se bore da zatrudne obezbediti lakšu, jeftiniju alternativu više uspostavljenom procesu vantelesne oplodnje (IVF).
„Svi smo se radovali što ćemo videti ovu bebu kako dolazi na svet“, kaže Bil Ledžer, specijalista za plodnost sa Univerziteta Novog Južnog Velsa.
„Kraljevska bolnica za žene je jedna od samo šest lokacija u svetu koja nudi CAPA-IVM i ovo je prva beba koja je začeta ovde u Australiji ovim metodom.
Konvencionalni IVF tretman zahteva niz hormonskih injekcija koje treba da se daju tokom dve nedelje. Ako sve ide u skladu sa tim, telo oslobađa jednu ili više jajnih ćelija iz svojih folikula, koje se zatim hirurški sakupljaju i uvode u spermu izvan tela.
Otkako je prva IVF beba rođena u Velikoj Britaniji pre skoro pola veka, više od 8 miliona dece je začeto na ovaj način.
Ipak, postupak i dalje nije bez nedostataka.
Kao prvo, tretman nije jeftin.
Takođe dolazi sa sopstvenim rizicima, potencijalno prekomerno stimulišući jajnike i uzrokujući njihovo bolno oticanje. Iako neuobičajeno, oni sa stanjima kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS) mogu biti izloženi većem riziku, sa varijabilnijim odgovorima na hormonske tretmane.
Umesto da sakuplja izolovane jajne ćelije, IVM uzima nezrele grupe ćelija koje se nazivaju kumulus-oocitni kompleksi, koji sadrže nezrele jajne ćelije i potporne ćelije, i omogućava im da sazrevaju van tela, smanjujući potrebu za stimulisanjem jajnika da otpuštaju jajne ćelije.
Sam po sebi, IVM nije preterano nov. Prvo dete koje je začeto iz spoljašnje zrele jajne ćelije rođeno je pre više od 30 godina. Od tada je oko 1.300 dece začeto ovim pristupom.
Da bi poboljšali proceduru, istraživači širom sveta istražuju načine da poboljšaju izglede za jaje u razvoju.
„Problem je bio kada izvadite jaje iz ljudskog tela, ono sazreva veoma brzo, čak i kada možda nije spremno za to, ali CAPA metoda isključuje progresiju jajeta na 24 sata. Tako da raste sporije, i zdravije sazreva“, kaže Ledger.
Zdravija jaja znače veće šanse za zdravo dete. A manje injekcija znači manji rizik, niže troškove i smanjeno vreme utrošeno na nuspojave stimulativnih injekcija, koje mogu uključivati mučninu, glavobolju i navale vrućine.
Koliko god to izgledalo kao manja neprijatnost, potreba da se podvrgne brojnim rundama ubrizgavanja hormona IVF može nametnuti psihološki trošak.
Za Bonijeve roditelje, Leanu i Tea Lutasa, prilika da izbegnu još jedan period fluktuacije hormona u ionako užurbano doba godine bila je previše dobra da bi je propustila.
„Htela sam da napravim pauzu pre nego što ponovo pokušam vantelesnu oplodnju jer nisam želela sve neželjene efekte hormona tokom putovanja“, objasnila je Leana.
„Kada mi je ponuđen CAPA-IVM, bio sam prijatno iznenađen kada sam saznao da će mi trebati samo dva dana injekcija. Zbog toga je ceo proces izgledao mnogo manje zastrašujući.“