Prisluškivanje i praćenje članova Belivukovog klana: Ko je i od kada bio „na merama“

Prisluškivanje i praćenje članova Belivukovog klana: Ko je i od kada bio „na merama“

U Specijalnom sudu nastavljeno je suđenje klanu Veljka Belivuka za sedam teških ubistava i druga krivična dela.

U sudnici je danas obavljen uvid u deo pisane dokumentacije koja se odnosi na naredbe suda za prisluškivanje i praćenje, kao i za tajni nadzor i snimanje komunikacije optuženih članova Belivukovog klana.

Od svih članova najduže je praćen četvrtooptuženi Marko Budimir, od maja 2020. pa sve do posle hapšenja grupe 2021. godine. Veljko Belivuk je bio na „merama“ od sredine jula 2020. do marta 2021. Ostali optuženi su tajno nadzirani uglavnom najranije od oktobra 2020. Pojedini optuženi i njihovi advokati imali su primedbe da je tajno prisluškivanje rađeno u privatnim stanovima u kojima su boravili privremeno ili pak tamo bili sa porodicom na odmoru, navodeći da je takav nadzor suprotan zakonu.

„Tražim da se izuzmu dokazi iz spisa predmeta koji se odnose na nadzor koji je vršen u prostorijama, odnosno u privatnom apartmanu gde sam ja bio sa porodicom na odmoru u hotelu Crni vrh na Divčibarima, tražim i da se ta komunikacija ne preslušava, iako tu nema ništa inkriminišuće. Dodatno, ja telefon ne koristim poslednjih 15 godina jer nemam poverenje u policiju“, rekao je Marko Miljković.

Na to je reagovao tužilac Saša Ivanić, rečima da su sve naredbe i dokazne radnje zakonite.

„Zakon propisuje jedino da se mera tajnog nadzora ne sme sprovoditi u stanu gde lice ima prebivalište, svaki drugi prostor, iako je u građevinskom smislu stan, može da se prisluškuje i zakon, a i sudska praksa to dozvoljavaju“, kazao je Ivanić.

Veljko Belivuk je takođe u sudnici kazao da nema poverenje ni u policiju ni u tužilaštvo i da mu većina brojeva telefona u odnosu na koje je bila primenjena mera prisluškivanja nije poznata osim sopstvenog broja i broja telefona njegove supruge.

Interesantno je da su Marko Miljković i Veljko Belivuk imali primedbe da je vršen nadzor i u slučaju dva automobila marke „škoda“ i „mercedes“ u kojima su se oni, kako kažu, možda vozili jednom ili nekoliko puta. Na to je predsednica sudskog veća obojicu pitala da li su svesni da su upravo ti automobili pripadali ubijenom Zdravku Radojeviću, a koji je, prema navodima tužilaštva, jedna od žrtava Belivukovog klana, a njegovi automobili su pronađeni kod optuženog Marka Budimira.

Na to se Budimir referisao i kazao da postoji svedok koji može da svedoči i potvrdi da je on vlasnik, a ne Zdravko Radojević. Predsednica sudskog veća rekla da je u sud stigao podnesak i da će upravo taj svedok i svedočiti, kao i da je upravo on rekao da je svoj auto prodao Zdravku Radojeviću.

Pojedini optuženi su iskoristili priliku da javno naglas u sudnici najave da će protiv pojedinih medija zbog njihovog izveštavanja podneti tužbe. To su učinili tako što su zatražili dozvolu od predsednice sudskog veća da na licu mesta daju punomoćja svojim advokatima specifično za to.