Desetine miliona ljudi širom severne Kine bile su u utorak pod teškim upozorenjima na zagađenje, a vlasti su ih pozvale da smanje aktivnosti na otvorenom jer je sivkasti smog obavio region.
Nekoliko oblasti severnokineskog regiona Peking-Tjenđin-Hebej, gde živi više od 100 miliona ljudi, pati od najgoreg zagađenja koje su videli u poslednjih nekoliko meseci.
U glavnom gradu Pekingu, vlasti su u ponedeljak izdale narandžasto upozorenje – drugo po veličini upozorenje o zagađenju u zemlji.
U nekoliko oblasti u gusto naseljenoj provinciji Hebei, koja okružuje prestonicu, vlasti su izdale najvišu crvenu uzbunu.
Kompanija za praćenje kvaliteta vazduha IKAir u utorak je navela Peking kao peti najzagađeniji veliki grad na svetu, odmah ispred indijskog megalopolisa Mumbaja.
Vlasti su pozvale stanovnike da „smanje izlaske i naporne vežbe na otvorenom u bliskoj budućnosti“, navodi državna novinska agencija Sinhua.
Takođe su ograničavali broj građevinskih i transportnih vozila dozvoljenih na putevima.
U delovima Hebeija, jedna zvanična prognoza pokazala je da su magloviti uslovi smanjili vidljivost na nižu od 50 metara.
U obližnjem gradu Tjenđinu, južno od Pekinga i domu za 15 miliona ljudi, meteorološki biro je savetovao svima koji pate od respiratornih problema da se uzdrže od izlaska napolje i da nose masku ako to čine.
Zvanični prognostičari kažu da će se smog, za koji su okrivili „nepovoljni vremenski uslovi“, zadržati u regionu sve dok temperature ne padnu sa neuobičajeno blagih visokih temperatura kasnije ove nedelje.
Pekinške vlasti tek treba da izdaju najvišu crvenu uzbunu, koja bi pokrenula mere kao što je smanjenje saobraćaja zabranom vozila sa registarskim tablicama koje se završavaju na parne i neparne brojeve da voze naizmenično.
Kineska prestonica objavila je „rat zagađenju“ nakon što je pobedila na Zimskim olimpijskim igrama 2015. godine, zatvorivši desetine elektrana na ugalj i preselivši tešku industriju kako bi izgubila status jednog od najzagađenijih gradova na svetu.
Ali iako je poslednjih godina došlo do poboljšanja, kvalitet vazduha je i dalje daleko ispod standarda Svetske zdravstvene organizacije.
Kina je najveći svetski emiter gasova staklene bašte koji izazivaju klimatske promene, kao što je ugljen-dioksid (CO2).
Grinpis je u aprilu saopštio da je Kina ove godine odobrila veliki porast proizvodnje energije iz uglja, optužujući je da daje prednost snabdevanju energijom u odnosu na obećanje da će smanjiti emisije iz fosilnih goriva.
Skok u odobrenjima za elektrane na ugalj dodatno je povećao zabrinutost da će Kina odustati od svojih ciljeva da maksimalne emisije štetnih gasova budu između 2026. i 2030. i da će postati neutralna od ugljenika do 2060. godine.