Desetine hiljada građana na severu Kine pogođeni su danas jakim zagađenjem vazduha i vlasti pozivaju da se smanje aktivnosti spolja da bi se izbeglo izlaženje u sivkastu maglovitu sredinu.
U oblastima oko Pekinga i Tijandžina kao i u provinciji Hebej, gde živi više od 100 miliona ljudi, registrovani nivoi zagađenja bili su među najvišim u poslednjih nekoliko meseci.
U glavnom gradu Pekingu vlasti su izdale narandžasto upozorenje, drugo najjače kada je reč o zagađenju.
Švajcarska kompanija koja meri kvalitet vazduha IQAir danas je procenila da je Peking peti najzagađeniji grad na svetu, neposredno iza Mumbaja u Indiji.
Građani su pozvani da smanje izlaske i intenzivne fizičke vežbe narednih dana, javila je državna agencija Sinhua.
Ograničeno je kretanje nekih kamiona i građevinskih mašina.
U više zona u gusto naseljenoj provinciji Hebej, koja okružuje Peking, vlasti su izdale crveno upozorenje.
Prema jednom od zvaničnih upozorenja, magla smanjuje vidljivost na manje od 50 metara u najteže pogođenim delovima provincije.
U gradu Tijandžinu, južno od Pekinga, gde živi 15 miliona stanovnika, nacionalni meteorološki biro savetovao je onima koji pate od respiratornih problema da izbegavaju izlaske i da nose masku ako moraju da izađu.
Prema zvaničnim prognozama, izmaglica koja je posledica „nepovoljnih meteoroloških uslova“ će ostati u regionu do pada temperatura predviđenih krajem nedelje.
Kina je 2014. zvanično proglasila „rat protiv zagađenja“ i kvalitet vazduha se osetno poboljšao u više velikih gradova.
U Pekingu su zatvorene desetine fabrika na ugalj i industrije koje su najveći zagađivači udaljene su od glavnog grada, do tada jednog od najzagađenijih gradova na svetu.
Ali iako je ostvaren napredak, kvalitet vazduha ostaje daleko od standarda Svetske zdravstvene organizacije i Kina je i dalje zemlja koja na svetu ispušta najviše gasova sa efektom staklene bašte koji se smatra odgovornim za klimatske promene.