Nedavno istraživanje je otkrilo neke od najstarijih životinja na svetu koje žive na mestu koje ne biste očekivali: ribe u pustinji Arizone. Istraživači su otkrili drugi rod životinja za koji su tri ili više vrsta imale poznati životni vek duži od 100 godina, što bi moglo otvoriti vrata studijama starenja u različitim disciplinama, kao što su gerontologija i starenje (starenje) među kičmenjacima.
Studija se fokusira na niz vrsta riba iz roda Ictiobus, poznatih kao bizone. Minesota ima domaće populacije svake od tri proučavane vrste: velikousti bivol, malousti bivol i crni bivol. Važnost ovog istraživanja je naglašena činjenicom da se ove ribe često pogrešno identifikuju i stavljaju u grupu invazivnih vrsta, poput šarana, a propisi o ribolovu na mnogim mestima, uključujući i Minesotu, ne štite na odgovarajući način ove vrste i ono što bi moglo postati bogatstvo. informacija o dugovečnosti i starenju.
Ovo novo istraživanje sa Univerziteta Minesota Duluth (UMD), nedavno objavljeno u Scientific Reports, bilo je saradnja između dr Aleka Lakmana, ihtiologa i docenta na Odseku za matematiku i statistiku Svenson College of Science i Inženjering u UMD; drugi naučnici, uključujući sa Državnog univerziteta Severne Dakote; i grupa pecaroša koji pecaju u rezervoaru jezera Apač u Arizoni.
„Verovatno postoji riznica informacija o starenju, dugovečnosti i zanemarljivom starenju unutar roda Ictiobus“, rekao je Lackmann. „Ova studija osvetljava ovaj potencijal i otvara vrata budućnosti u kojoj se može ostvariti potpunije razumevanje procesa starenja kičmenjaka, uključujući i ljude. Istraživanje postavlja pitanje: Šta je izvor mladosti bivola? “
Lackmann je ranije proučavao ribe bivole, a njegovo istraživanje iz 2019. godine otišlo je toliko daleko da je prethodno smatranu maksimalnu starost bivola sa oko 25 godina na više od 100 godina, primenom i validacijom tehnike starenja koja je mnogo prefinjena korišćeno ranije. Umesto da ispitujete riblju ljusku, „izvlačite ono što se naziva otolitima, ili ušnim kamenjem, iz unutrašnjosti lobanje ribe, a zatim tankim presekom kamenja da odredite njihovu starost“, rekao je Lakman.
Otprilike 97% vrsta riba ima otolite. To su male strukture nalik kamenu koje rastu tokom celog života ribe, formirajući novi sloj svake godine. Kada se pravilno obrađuju, naučnici poput Lakmana mogu da ispitaju otolit složenim mikroskopom i prebroje slojeve, poput prstenova na drvetu, i saznaju starost ribe.
Ribe bivole su porijeklom iz centralne Sjeverne Amerike, uključujući Minesotu, ali one u ovoj nedavnoj studiji pronađene su u jezeru Apache, rezervoaru na jugozapadu pustinje. Prvobitno uzgajane u mrestilištima i ribnjacima duž reke Misisipi na Srednjem zapadu, vlada je poribljavala ribu bivola u Ruzveltovom jezeru (uzvodno od jezera Apač), u Arizoni 1918. Dok se na Ruzveltovom jezeru komercijalno lovilo, riblja populacija jezera Apač ostala je uglavnom netaknuta sve do nedavno naučio kako da tamo stalno hvata bivolje na štap i uže.
Kada su ovi pecaroši koji se bave očuvanjem hvatanja i puštanja primetili jedinstvene narandžaste i crne mrlje na mnogim ribama koje su lovile, želeli su da saznaju više o oznakama i pronašli Lackmannovo prethodno istraživanje. Pecaroš iz Arizone, Stjuart Blek, pružio je ruku i pozvao Lakmana u ribolovnu ekspediciju na jezeru Apače, gde bi prikupljena riba bila donirana nauci.
Proučavajući ribe sakupljene na ribolovnom događaju i analizirajući njihove otolite u odnosu na starost, Lackmann je otkrio da su neke od riba bivola iz poriblja u Arizoni iz 1918. verovatno i danas žive, i da se većina bivola u jezeru Apače izlegla tokom ranih 1920-ih. Što je još važnije, otkrili su da su tri različite vrste bivola pronađene u jezeru stare više od 100 godina. Prema njihovom saznanju, takva dugovečnost kod više vrsta slatkovodnih riba nije pronađena nigde drugde u svetu.
Za Lackmana, postoje uzbudljive mogućnosti za budućnost proučavanja ove jedinstvene grupe riba, sa dalekosežnim implikacijama.
„Ove dugovečne vrste riba i pojedinaca mogu se pratiti kako bismo mogli dalje proučavati i razumeti njihov DNK, njihovu fiziologiju, njihovu sposobnost da se bore protiv infekcija i bolesti, i da uporedimo ove sisteme u kontinuitetu starosti“, rekao je Lackmann. „Rod Ictiobus ima potencijal da dokaže visoku vrednost za oblast gerontologije, a jezero Apače bi moglo postati epicentar za razna naučna istraživanja u budućnosti.“