Nedavno istraživanje sa Univerziteta u Minesoti, deo projekta Voyageurs Wolf, donelo je zabrinjavajuće zaključke o uticaju ljudskih aktivnosti na populacije vukova i jelenih lanadi u severnoj Minesoti. Istraživanje, objavljeno u časopisu „Ecological Applications,“ razmatra uticaj seče šuma, izgradnje puteva, staza i infrastrukture na ekosistem ove oblasti.
Kao što je istakao ko-vodeći autor Thomas Gable, postdoktorski istraživač na Univerzitetu Minesota i lider projekta Voyageurs Wolf, ključna premisa istraživanja je jednostavna – ljudske aktivnosti menjaju dinamiku populacija jelena i vukova. Kako se šumska okolina menja zbog seče šuma i razvoja infrastrukture, i vukovi menjaju svoje obrasce lova, a to može imati značajne posledice na lokalne ekosisteme.
Naučnici su zaključili da kumulativni efekti ljudskih aktivnosti, uključujući seču šuma, razvoj puteva, staza i infrastrukture, suštinski promenili gde i kako vukovi love jelenih lanadi. Ovaj rezultat budi zabrinutost jer se postavlja pitanje da li su ljudske aktivnosti možda stvorile okolnosti koje favorizuju vukove i olakšavaju im lov na jelene lane.
Ovo istraživanje naglašava potrebu za daljim istraživanjem kako bi se bolje razumelo da li su ljudske aktivnosti samo uticale na promenu mesta lova vukova ili su možda povećale njihovu efikasnost u lovu na jelene lane. Tim naučnika nastavlja istraživanje i razmatra različite pristupe kako bi dublje razumeli ovu složenu dinamiku u ekosistemu severne Minesote.