Izraelska vojska rekla je međunarodnim novinskim organizacijama Rojters i agenciji Frans pres da ne može da garantuje bezbednost njihovih novinara koji rade u Pojasu Gaze, pod izraelskim bombardovanjem i opsadom skoro tri nedelje, prenosi Rojters.
Gaza, palestinska enklava kojom upravlja militantna grupa Hamas, je pod bombardovanjem od 7. oktobra kada su Hamasovi naoružani napadači probili granicu Gaze u Izrael i ubili oko 1.400 ljudi. Ministarstvo zdravlja Gaze saopštilo je da je oko 7.000 ljudi ubijeno u izraelskim napadima.
Izraelske odbrambene snage su ove nedelje pisale Rojtersu i AFP-u nakon što su zatražile garancije da njihovi novinari u Gazi neće biti meta izraelskih udara.
„IDF gađa sve vojne aktivnosti Hamasa širom Gaze“, navodi se u pismu IDF-a i dodaje da je Hamas namerno stavljao vojne operacije „u blizinu novinara i civila“.
IDF je takođe primetila da bi njeni udari visokog intenziteta na ciljeve Hamasa mogli da izazovu štetu okolnim zgradama i da bi Hamasove rakete takođe mogle da ispaljuju i ubiju ljude unutar Gaze.
„Pod ovim okolnostima, ne možemo garantovati bezbednost vaših zaposlenih i snažno vas pozivamo da preduzmete sve neophodne mere za njihovu bezbednost“, zaključuje se u pismu IDF-a.
Hamas nije odmah komentarisao na pitanje o navodima IDF-a da je stavio vojne operacije blizu mesta gde se zna da se nalaze novinari u Gazi.
Rojters nije mogao da proveri koliko je drugih novinskih organizacija koje deluju u Gazi dobilo isto pismo od ID.
Iz IDF-a nisu imali nikakav neposredni komentar.
Rojters i AFP rekli su da su veoma zabrinuti za bezbednost novinara u Gazi.
„Situacija na terenu je strašna, a nespremnost IDF-a da pruži uveravanja o bezbednosti našeg osoblja ugrožava njihovu sposobnost da prenesu vesti o ovom sukobu bez straha da će biti povređeni ili ubijeni“, navodi Rojters u saopštenju u odgovoru na prijem izraelsko vojno pismo.
Direktor globalnih vesti AFP-a Fil Četvind rekao je da je njegova novinska organizacija primila isto pismo.
„Mi smo u neverovatno nesigurnoj poziciji i važno je da svet razume da postoji veliki tim novinara koji radi u izuzetno opasnim uslovima“, rekao je Četvind.
Komitet za zaštitu novinara kaže da je najmanje 27 novinara ubijeno od početka rata, uglavnom u Gazi, ali iu Izraelu i južnom Libanu. Od 27. oktobra, prema najnovijem ažuriranju CPJ-a, ubijena su 22 Palestinca, četiri Izraelca i jedan Libanac.