Kao deo velikog istraživačkog konzorcijuma koji je najavljen prošlog juna, vrhunski naučnici Ujedinjenog Kraljevstva otkrili su da neke morske ptice pokazuju imunitet na ptičji grip.
Osmočlani konzorcijum FluMap, na čelu sa vodećim svetskim istraživačkim timom u Agenciji za zdravlje biljaka životinja (APHA), razvio je laboratorijske alate koji mogu da seciraju imuni odgovor kod ptica koje su tokom svog života bile izložene virusima ptičjeg gripa.
Profesor Kin-Chov Chang sa Fakulteta veterinarske medicine i nauke na Univerzitetu u Notingemu je deo konzorcijuma. Rekao je: „Kao integralni član istraživačkog konzorcijuma, naš fokus je na razumevanju odgovora ćelija domaćina različitih vrsta ptica na ptičji grip koji bi mogao da objasni razlike u podložnosti bolesti između ptičjih vrsta.
Preliminarna istraživanja u maloj veličini uzorka nekih vrsta morskih ptica, uključujući severnog ganeta i Shag, otkrila su specifičan imunitet na H5N1 pokazujući izloženost i oporavak kod određenog broja ptica. Međutim, virusi ptičjeg gripa su skloni promenama, tako da će nivoi antitela verovatno opadati tokom vremena, a potomci sledeće godine neće garantovati da će biti imuni, što sugeriše da još nema velike koristi na nivou populacije.
Naučnici se nadaju da će razmotriti efekat antitela na infekciju, kako bi bolje predvideli pojavu novih virusa sa različitim kombinacijama proteina u budućnosti, omogućavajući stručnjacima da ostanu korak ispred kako bi zaštitili zdravlje životinja i ljudi, s obzirom na to da 60% novih bolesti kod ljudi potiče kod životinja.
Ptičiji grip visoke patogenosti (ptičji grip) predstavlja značajan teret za zdravlje životinja na globalnom nivou i ugrožava zdravlje ljudi, sa preko 350 zaraženih objekata u Velikoj Britaniji otkriveno između 2020. i 2023. Populacije divljih ptica takođe su pretrpele značajnu smrtnost kod više vrsta i divljih sisara koji su očišćeni zaraženi su i leševi mrtvih ptica.
Konzorcijum je takođe identifikovao nekoliko genetskih karakteristika koje objašnjavaju sposobnost sadašnjih virusa H5N1 da se brzo šire i zaraze veći broj vrsta. Istraživanja su otkrila da se više gena virusa promenilo i evoluiralo da deluju zajedno kako bi poboljšali sposobnost da zaraze, prenesu i opstanu kod ptica, ali ostaju neprilagođeni ljudima.
Konzorcijum je mapirao širenje infekcije tokom vremena i napravio važna otkrića u vezi sa prenosom virusa vazdušnim putem – utvrdivši da zarazni virus može da putuje samo na kratke udaljenosti (manje od 10 metara) i da je malo verovatno između farmi vazdušnim putem.
Za dalje razumevanje ove strašne bolesti, uključujući proučavanje imuniteta kod niza divljih ptica, izdvojeno je dodatnih 3,3 miliona funti iz programa za borbu protiv infekcija (UKRI) za istraživanje i inovacije Ujedinjenog Kraljevstva i Odeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra). odobreno.
Dodatnih 3,2 miliona funti takođe je dodeljeno sestrinskom konzorcijumu, fokusirajući se na potencijal za prenos na ljude. Partneri iz oba konzorcijuma će blisko sarađivati u pristupu jednog zdravlja. Zajednički pristup „Jedno zdravlje“ ima za cilj da održivo izbalansira i optimizuje zdravlje ljudi, životinja i životne sredine, prepoznajući da su ove stvari međusobno zavisne. Ovo istraživanje će omogućiti bolje razumevanje potencijalnih uticaja interakcija ptičjeg gripa između životinja, čoveka i životne sredine. Saradnja među državnim zajednicama je ključna za efikasno reagovanje i pripremu za pretnje koje se razvijaju kao što je ptičji grip.
Profesor Ian Brovn, APHA-in direktor za naučne usluge i menadžer projekta, rekao je: „APHA je predvodio ovaj konzorcijum najvećih umova iz osam vodećih svetskih britanskih institucija da se pozabave prazninama u našem razumevanju ptičjeg gripa i uzbuđen sam što smo već napravili neka važna otkrića, posebno oko genetskog sastava virusa ptičjeg gripa.
„Drago mi je što se uz dalje finansiranje ovaj posao može nastaviti — pomažući nam da kontrolišemo širenje bolesti, istovremeno unapređujući nauku o zdravlju životinja u Velikoj Britaniji i osiguravajući da zadržimo našu vodeći svetski ugled u ovoj oblasti.“
Novo finansiranje će odgovoriti na evoluirajuću prirodu ptičijeg gripa i unaprediti naše razumevanje:
Istraživači iz Velike Britanije su već svetski lideri u proučavanju ptičjeg gripa, a APHA je domaćin Međunarodne referentne laboratorije koja sprovodi analizu globalnih uzoraka, pruža stručne savete i brzo deli najnovije informacije o epidemijama na međunarodnom nivou. Prikupljeno znanje će takođe biti podeljeno sa međunarodnim partnerima kako bi se pomoglo njihovim naporima da se suoče sa bolešću sa koristima za globalno ublažavanje rizika.