Ugroženi kitovi i delfini žive tokom cele godine u oblasti Mediterana koja je namenjena za istraživanje nafte i gasa, pokazuju nova istraživanja.
Poznato je da razne vrste kitova tokom leta naseljavaju Helenski rov kod Grčke, ali do sada se malo znalo o njihovoj zimi.
Ovaj nedostatak informacija je korišćen da opravda seizmička istraživanja (koja mogu naštetiti kitovima i delfinima) zimi.
Nova studija je otkrila da najmanje četiri vrste – uključujući regionalno ugrožene kitove sperme – žive u dubokim vodama Helenskog rova i leti i zimi.
Istraživanje je sprovedeno 2021-22. godine od strane Laboratorije za istraživanje Greenpeacea, Univerzitet u Exeteru, Greenpeace u Grčkoj i Pelagosovog instituta za istraživanje kitova.
„Sredozemno more je jedno od najprometnijih mora na planeti, a kitovima i delfinima već prijete udari brodova, prekomjerni ribolov, usputni ulov (slučajni ulov), zagađenje hemikalijama i plastikom i klimatske promjene“, rekla je dr Kirsten Tompson.
„Buka je takođe ključna pretnja. Poznato je da su određene vrste kitova, na primer kljunasti kitovi Cuvier-a, posebno osetljivi na buku koju stvaraju ljudi, a koja dolazi iz izvora uključujući brodske motore, vojne sonare i ‘vazdušne puške’ koji se koriste za istraživanje nafte i gasa.“
„Ove kombinovane pretnje mogle bi da utiču na populacije kitova i delfina koje se oslanjaju na Helenski rov kao ključno stanište.
„Pliće vode Helenskog rova su označene kao važno područje za morske sisare. Na osnovu naših nalaza, jasno je da bi seizmička istraživanja i vađenje nafte i gasa preko rova bili u potpunosti u suprotnosti sa očuvanjem.“
Koautor dr Aleksandros Francis, naučni direktor Pelagos instituta za istraživanje kitova, rekao je: „Već smo pokazali da će sami udari brodova dovesti do izumiranja istočnomediteranske populacije kitova spermatozoida za nekoliko decenija, ako se ne preduzmu mere (plovske trake i/ili stvaranje oblasti koje treba izbegavati) uzimaju se duž Helenskog rova.
„Već devet godina pokušavamo da ubedimo grčke vlasti da reše ovaj problem u saradnji sa Međunarodnom pomorskom organizacijom, ali bez konkretnih rezultata.
„S druge strane, lokalna populacija Kuvijerovih kljunastih kitova, nakon decenija ponovljenih masovnih nasukavanja zbog upotrebe vojnih sonara, opada kao i prugastih delfina koji naseljavaju Helenski rov.
„Seizmička istraživanja i istraživanje gasa i nafte u toj oblasti biće ‘coup de grace’ za lokalne populacije kitova ako se dodaju već postojećim antropogenim pritiscima i pretnjama.
Kostis Grimanis iz Grčke Grčke je dodao: „Ovo važno istraživanje jasno pokazuje da ugroženi kitovi i delfini žive tokom cele godine u oblasti Mediterana od ogromnog ekološkog značaja.
„Izbor da se nastavi sa bušenjem nafte i gasa u tim vodama neće biti samo štetan za našu kolektivnu borbu protiv klimatske krize, već i za naše kolektivne napore da očuvamo i zaštitimo te kultne vrste morskog biodiverziteta.
Istraživači su koristili dva Greenpeaceova plovila da izvrše vizuelna i akustička istraživanja velikih područja Helenskog rova, uključujući dva bloka koja su namenjena za seizmička istraživanja i potencijalna istraživanja nafte i gasa (zapadni Krit i jugozapadni Krit).
Na ovu oblast može uticati i predloženi novi gasovod pod nazivom EastMed, koji bi povezao rezerve gasa istočnog Mediterana sa Grčkom.
Koristeći opažanja i kompjutersku analizu audio zapisa, istraživački tim je potvrdio prisustvo ugroženih kitova spermatozoida, Kjuvijeovih kljunastih kitova (klasifikovanih kao „ranjivi“ u Mediteranu), Risovih delfina, prugastih delfina i delfina grubih zuba.
Potvrdili su još 224 snimka neidentifikovanih delfina (nekoliko delfina ima slične vokalizacije, tako da nije uvek moguće razlikovati ih).