Predsednik SAD Džo Bajden poslao je retku poruku iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hamneiju upozoravajući Teheran da ne gađa američko osoblje na Bliskom istoku, saopštila je Bela kuća u četvrtak nakon niza napada na američke snage u region, piše Rojters.
„Bila je preneta direktna poruka“, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi na brifingu za novinare, odbivši da iznosi detalje.
Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Američki zvaničnici žele da izbegnu širi sukob na Bliskom istoku nakon napada militantne grupe Hamas na Izrael 7. oktobra u kojem je ubijeno najmanje 1.400 ljudi, uglavnom civila.
Oko 900 dodatnih američkih vojnika je krenulo u region ili je nedavno stiglo tamo da ojačaju protivvazdušnu odbranu kako bi zaštitili američko osoblje usred porasta napada u regionu od strane grupa povezanih sa Iranom, saopštio je Pentagon.
Američke trupe su prošle nedelje napadnute najmanje 12 puta u Iraku i četiri puta u Siriji, dodaje se u saopštenju.
Bajden je u sredu rekao da je upozorio ajatolaha da će Sjedinjene Države odgovoriti ako američke snage nastave da budu gađane, ali nije rekao kako je poruka preneta.
„Moje upozorenje ajatolahu bilo je da ćemo mi odgovoriti ako nastave da se kreću protiv tih trupa, a on treba da bude spreman. To nema nikakve veze sa Izraelom“, rekao je on novinarima.
U komentaru objavljenom na društvenim mrežama pre nego što je Kirbi progovorio, pomoćnik iranskog predsednika Ebrahima Raisija osporio je Bajdenov nalog.
„Poruke SAD nisu bile upućene vođi Islamske revolucije niti su bile bilo šta osim zahteva iranske strane. Ako Bajden misli da je upozorio Iran, treba da zatraži od svog tima da mu pokaže tekst poruka“, Mohamed Džamšidi , Raisi pomoćnik, napisao je.
Odvojeno, iranska državna novinska agencija IRNA citirala je neimenovani izvor koji je rekao da su Sjedinjene Države poslale Iranu, kao i nekim iranskim saveznicima poput libanskog Hezbolaha, poruke da ne nastoji da proširi rat i poziva ih na uzdržanost.
„Sjedinjene Države ne mogu istovremeno da šalju vojnu opremu izraelskom režimu i da preuzmu odgovornost za upravljanje ratom jednom rukom, dok drugom rukom daju političke poruke, i govore o svom protivljenju širenju rata“, citira IRNA neimenovanog. rekao je izvor, dodajući da iranski saveznici „deluju nezavisno i ne podležu naređenjima Teherana“.
Izrael je obećao da će izbrisati Hamas, koji vlada Gazom, u znak odmazde za napad 7. oktobra u kojem je militantna grupa takođe uzela oko 200 ljudi kao taoce. Izrael je udario Gazu iz vazduha, uveo opsadu i priprema kopnenu invaziju.
Palestinske vlasti kažu da je više od 7.000 ubijeno, iako je Bajden izrazio skepticizam u vezi sa takvim brojevima. Rojters nije bio u mogućnosti da nezavisno proveri broj poginulih.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan rekao je u četvrtak u Ujedinjenim nacijama da ako se izraelska odmazda protiv palestinskih militanata Hamasa u Pojasu Gaze ne okonča, onda Sjedinjene Države „neće biti pošteđene ove vatre“.
Jedan od načina na koji Iran projektuje moć je naoružavanje i finansiranje militantnih grupa, uključujući Hezbolah u Libanu, Hamas u pojasu Gaze, Huti u Jemenu i šiitske milicije u Iraku.
U poslednjoj poznatoj američkoj odmazdi, američka vojska je 23. marta izvela višestruke vazdušne napade u Siriji na iranske grupe koje je okrivila za napad dronom u kojem je ubijen američki izvođač, ranio još jednog i povredio pet američkih vojnika.