Republikanci u Predstavničkom domu američkog Kongresa su u četvrtak raspravljali o svojim sledećim koracima kako bi sprečili moguće delimično zatvaranje vlade narednog meseca, a istaknuti poslanik je naglasio hitnost potrebe da se brzo postigne konsenzus o „putu napred“.
Novopostavljeni predsednik Predstavničkog doma, Majk Džonson, razmotrio je mogućnost produženja finansiranja vlade do sredine januara ili sredine aprila. Ovo bi omogućilo poslanicima više vremena za pregovaranje o 12 odvojenih zakona koji finansiraju različite aspekte vlade tokom fiskalne godine koja se završava 30. septembra 2024. godine.
Veći broj republikanaca se složio da je potrebno izbeći rizik od delimičnog zatvaranja vlade koje je moglo da se desi 17. novembra. Nedavni unutarstranački sukobi su SAD doveli na ivicu takvog scenarija početkom ovog meseca, kada je dvopartijski dogovor koji je postignut samo nekoliko sati pre nego što je prethodni predsednik Predstavničkog doma, Kevin Makarti, smenjen, doveli do izostanka vođstva u komori tokom tri nedelje.
„Potreban nam je put napred“, izjavio je predstavnik Stiv Vomak, visoki republikanski član Odbora za aproprijacije Predstavničkog doma. On je naglasio potrebu da se Predstavnički dom upusti u direktnu raspravu o finansiranju vlade sa Senatom koji je pod kontrolom demokrata kako bi se ubrzao proces budžetskih izdvajanja i izbegla poslednja-minuta kriza.
Demokratski predsednik, Džo Bajden, takođe traži dodatnih 106 milijardi dolara za pomoć Izraelu i Ukrajini, kao i pojačano sprovođenje zakona na granici između SAD i Meksika.
U međuvremenu, i Dom i Senat moraju se suočiti – na ovaj ili onaj način – sa 12 odvojenih zakona o potrošnji koji finansiraju različite aktivnosti vlade tokom fiskalne godine.
Borba oko finansija je prethodnih meseci dominirala radom Kongresa. Stranački sukobi su doveli do krize plaćanja dugova u maju, kada je dug dostigao cifru od 31,4 triliona dolara, što bi imalo ozbiljne posledice na svetski finansijski sistem.
Samo pre nekoliko nedelja, unutarstranački konflikti među republikancima skoro su doveli do delimičnog zatvaranja vlade. Tvrdolinijaški republikanci su odbili dogovor o diskrecionom ograničenju potrošnje od 1,59 biliona dolara, postignut od strane Bajdena i prethodnog predsednika Predstavničkog doma, Kevina Makartija, zahtevajući dodatnih 120 milijardi dolara u rezovima umesto toga.
Konkretno, Majk Džonson je 30. septembra glasao protiv zakona o privremenom finansiranju koji je sprečio gašenje vlade 1. oktobra.
Predstavnik Tomas Masi, konzervativac, izrazio je podršku za jednogodišnjim produženjem trenutnog nivoa finansiranja, ističući: „Nema stvarnih poluga koje bi dovele do delimičnog zatvaranja vlade.“
Mesecima unazad, mnogi republikanci su se protivili takvom koraku tvrdeći da on obuhvata prioritetne troškove koje su definisali demokrate tokom prethodne godine, dok su demokrate bile na vlasti u Domu, Senatu i Beloj kući.
No, prema zakonu usvojenom 3. juna, jednogodišnje produženje trenutnog nivoa finansiranja rezultovalo bi sveobuhvatnim smanjenjem potrošnje od 1% u odnosu na iznose iz prethodne fiskalne godine. Ova mera bi mogla da izazove zabrinutost među zakonodavcima koji ne žele neselektivno smanjenje sredstava za programe socijalne pomoći ili Ministarstvo odbrane, posebno u trenucima eskalacije kriza u Ukrajini i Izraelu.
Ova diskusija o potrošnji dolazi u vreme visokih kamatnih stopa koje su podigle troškove zaduživanja i za vladine programe socijalnog osiguranja i Medicare, a koje su doveli do rekordnog deficita od 1,7 biliona dolara za fiskalnu godinu koja se završila 30. septembra. Osim toga, prihodi od poreza su opali.
Senat je, nakon određenih kašnjenja izazvanih nekim republikancima, započeo sa razmatranjem tri od 12 zakona o finansiranju. Sledeće sedmice se očekuje glasanje o sredstvima za poljoprivredu, prevoz, stambeno zbrinjavanje i veteranstvo.
Teški pregovori se očekuju oko Bajdenovog zahteva za pomoć Ukrajini i dodatnih sredstava za graničnu sigurnost.
Najviši demokrata u Senatu, Čak Šumer, pozvao je Predstavnički dom da sledi dvopartijski model koji je primenio Senat. „U uslovima podeljene vlade, jedini način da finansiramo vladu… je uzajamna saradnja,“ izjavio je Šumer. „Predsednik Džonson neće moći da zanemari potrebu za dvopartijskim pristupom.“
Hakim Džefris, lider demokrata u Predstavničkom domu, takođe je izrazio slično mišljenje, rekavši: „Važno je da moji republikanski kolege iz Predstavničkog doma odstrane pretnju zatvaranja vlade sa stola.“ Ipak, ostaju nesuglasice među republikancima koje su ranije usporile postizanje sporazuma.