Rezultati multinacionalne studije, vođene od strane Univerziteta King Abdullah za Nauku i Tehnologiju (KAUST) i objavljene u časopisu Scientific Data, bacaju svetlo na dramatične promene u klasifikaciji klime širom sveta tokom prošlog veka, s ozbiljnim posledicama za budućnost. Ova revolucionarna istraživanja, koju predvodi docent Hilke Beck sa KAUST-a, obezbeđuju sveobuhvatni pregled istorijskih i budućih klimatskih uslova uz pomoć ažuriranih karata Kepen-Gajgerove klasifikacije klime od 1 km, objavljenih 2018. godine.
Kepen-Gajgerova klasifikacija klime, razvijena krajem 19. veka, podelila je svetsku kopnenu klimu na pet glavnih klasa na osnovu temperatura i padavina. Ovaj sistem je od vitalnog značaja za razumevanje globalnih klimatskih uslova i ima široku primenu u ekologiji, ekohidrologiji i proceni uticaja klimatskih promena.
Ažurirane mape koje su istraživači izradili obuhvataju istorijske podatke od 1901. do 2020. godine, kao i projekcije za dva buduća perioda, sve do 2099. godine, uz različite socioekonomske scenarije. Istraživači su koristili preciznu selekciju od 67 klimatskih modela, isključujući modele sa nerealnim stopama zagrevanja izazvanim emisijom CO2, kako bi osigurali najveću tačnost u analizi.
Jedan od najvažnijih nalaza istraživanja je predviđanje dramatičnih promena u klasifikaciji klimatskih zona širom sveta. Područje veličine Argentine, koje iznosi čak 2,6 miliona kvadratnih kilometara, preći će sa polarnog na hladni klimatski režim prema scenariju zajedničkih socioekonomskih puteva (SSP) 2-4,5, što podrazumeva gotovo nulte emisije gasova staklene bašte do kraja veka. Takođe se predviđaju velike promene u klimatskim zonama širom sveta, uključujući prelazak iz hladnih u umerene, hladnih u sušne i umerenih u tropske regione.
Ipak, istraživanje naglašava da se stvarne promene u vegetaciji i ekosistemu neće nužno dešavati brzo, već će se postepeno dešavati kroz proces sukcesije, gde će biljke i životinje postepeno kolonizovati i modifikovati ekosistem tokom vremena.
S obzirom na veliki značaj prethodne verzije ovih mapa u naučnoj zajednici, ova ažurirana verzija obećava da će biti neprocenjiv resurs za istraživače, političare i sve koji se bave proučavanjem i upravljanjem klimatskim promenama.