Nova studija istraživača objavljena u časopisu Nature bacila je svetlo na ključnu ulogu Grenlandskog ledenog pokrivača u kontekstu klimatskih promena. Ledeni pokrivač Grenlanda, sa svojim kilometarskim debelim slojem leda, igra vitalnu ulogu u održavanju nivoa mora na Zemlji. Ako bi se sav taj led otopio, globalni nivo mora podigao bi se za neverovatnih sedam metara, što bi imalo katastrofalne posledice.
Međutim, pitanje koje se postavlja jeste šta će se desiti ako ne uspemo da ograničimo globalno zagrevanje na ciljanih 1,5°C, što postaje sve verovatnije? Studija istražuje upravo tu dilemu.
Rezultati istraživanja ukazuju na to da najgori scenario urušavanja ledenog pokrivača i porasta nivoa mora može biti izbegnut, pa čak i delimično preokrenut, ako uspemo da smanjimo globalne temperature nakon 2100. Što niže temperature padaju, to je veća verovatnoća da se smanji topljenje leda i porast nivoa mora.
Trenutno, Grenlandski ledeni pokrivač gubi više od 300 milijardi kubnih metara leda godišnje, što rezultira povećanjem globalnog nivoa mora za nešto manje od milimetra godišnje. Glavna zabrinutost je da bi dalje zagrevanje moglo da pređe kritične pragove, poznate kao „tačke preokreta“, gde bi više topljenja leda dovelo do smanjenja nadmorske visine površine leda i povećanja temperature vazduha, čak i bez stalnog zagrevanja atmosfere.
Studija se bazira na složenim kompjuterskim modelima kretanja leda. Tim istraživača je koristio dva nezavisna najsavremenija kompjuterska programa kako bi simulirao kako će ledeni pokrivač Grenlanda reagovati na različite nivoe globalnog zagrevanja tokom hiljada godina. Rezultati su pokazali da, ukoliko se temperatura stabilizuje ispod 1,5°C zagrevanja do 2200. godine, ledeni pokrivač bi ostao manji nego sada, ali stabilan, i porast nivoa mora bi bio ograničen na metar ili slično.
Međutim, studija takođe ističe da oporavak postaje nemoguć ako se temperatura ne snizi brzo ili ako temperatura konvergencije ostane previsoka. U takvim scenarijima, kolaps ledenog pokrivača i dramatičan porast nivoa mora postaju gotovo neizbežni.
Ovi rezultati ukazuju na važnost napora za smanjenje globalnih temperatura u ovom veku kako bismo izbegli najgore scenarije povezane s ledenim pokrivačem Grenlanda. Iako su ovi rezultati ohrabrujući, važno je imati na umu da su podložni značajnoj neizvesnosti, a dalje istraživanje i akcija su neophodni kako bismo bolje razumeli i kontrolisali buduće promene u ledenom pokrivaču.