Trenutni svetski poredak koji predvode Sjedinjene Američke Države je „nekako iscrpljen“, ali Vašington će oblikovati sistem koji ga zamenjuje, rekao je američki predsednik Džo Bajden svojim pristalicama u subotu. Lideri u Moskvi i Pekingu, međutim, tvrde drugačije.
Govoreći na prijemu kampanje u Vašingtonu, Bajden se pohvalio kako je ubedio Japan i Južnu Koreju da pošalju finansijsku pomoć Ukrajini i kako je potpisao ugovor o železnici i lukama sa EU, Indijom i Saudijskom Arabijom na samitu G20 u Nju Delhiju prošlog meseca.
„Dakle, mislim da imamo priliku da uradimo stvari, ako smo dovoljno hrabri i ako imamo dovoljno poverenja u sebe, da ujedinimo svet na način na koji nikada nije bio“, izjavio je Bajden.
„Bili smo u posleratnom periodu 50 godina gde je to funkcionisalo prilično dobro, ali to je nekako ponestalo. Nekako sam ostao bez para. Nama je u izvesnom smislu potreban novi, novi svetski poredak“, nastavio je on.
Svetski poredak koji je nastao posle Drugog svetskog rata bio je bipolaran, a SAD i SSSR su se borili za uticaj i geopolitičku nadmoć. Raspad Sovjetskog Saveza doveo je do unipolarnog svetskog poretka, sa SAD jedinom supersilom. Kako se SSSR raspao, tadašnji američki predsednik Džordž Stariji Buš proglasio je pobedu u Hladnom ratu i zoru „novog svetskog poretka“ u svom obraćanju o stanju Unije 1991. godine.
Tri decenije kasnije, i sa Vašingtonom koji se bori za sredstva za vođenje dva strana rata, američka dominacija je manje sigurna. Kineska ekonomija je 1991. bila jedanaesta po veličini u svetu, ali je sada druga iza SAD. Pošto je Peking proširio svoj nuklearni arsenal i modernizovao svoju vojsku, predsednik Si Đinping je u više navrata govorio o Zapadu koji predvode SAD „u opadanju“ i pozdravio pojavu „multipolarnog sveta“, u kome se međunarodni odnosi upravljaju zakonima i sporazume, a ne „pravila koja primenjuju SAD“.
Ruski predsednik Vladimir Putin je takođe opširno govorio o izgradnji multipolarnog sveta, opisujući takav poredak kao onaj u kome su pojedinačne „civilizacijske države“ slobodne da slede svoje interese oslobođene diktata hegemonističke sile poput SAD. Rusija, Kina i njihovi partneri u BRIKS grupi i širom globalnog juga dele ovaj cilj, rekao je Putin prošle nedelje za Kinesku centralnu televiziju (CCTV).
„Polazimo od toga da su svi ljudi jednaki, svi imaju ista prava, prava i slobode jedne zemlje i jednog naroda prestaju tamo gde počinju prava i slobode drugog čoveka ili cele države. Ovako treba postepeno da se rađa multipolarni svet“, rekao je Putin kineskoj mreži.