Predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak, američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i diplomatski savetnici lidera Francuske, Nemačke i Italije, posle posete Prištini, stigli u Beograd. Lajčak je u Prištini izjavio da ima plan za nastavak dijaloga, dodajući da ne može da otkriva detalje.
Predsednik Aleksandar Vučić istakao je da je imao težak sastanak sa petorkom.
„Verujem da ćemo u narednom periodu pronaći put za izlazak iz krize. Narednih dana očekujem važne sastanke u Briselu“, poručio je Vučić na Instagramu.
U Predsedništvu je oko 14.30 počeo sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa „velikom petorkom“, odnosno sa evropskim izaslanikom Miroslavom Lajčakom, američkim izaslanikom za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom i diplomatskim savetnicima lidera Francuske, Nemačke i Italije.
Na sastanku u Predsedništvu su specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, savetnici za spoljnu i bezbednosnu politiku predsednika Republike Francuske i kancelara Savezne Republike Nemačke, Emanuel Bon i Jens Pletner i diplomatski savetnik predsednice Vlade Republike Italije Frančesko Talo.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti zahvalio je petorci na poseti i istakao da je prioritet i hitno pitanje bezbednost Kosova i građana, ali, kako je rekao, i granica i teritorije, navodi se u saopštenju Kurtijevog kabineta.
„Nakon terorističkog i zločinačkog napada 24. septembra, koji su izvele paravojne grupe uz sponzorstvo i učešće Srbije, kazna je ključna kako se ne bi ponovilo“, ističe se u saopštenju.
Na sastanku se, kako se navodi, govorilo o normalizaciji odnosa, odnosno o primeni osnovnog sporazuma i aneksa za njegovu implementaciju.
Ističe se da je velika petorka iznela novi plan za napredak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će danas imati sastanak sa „velikom petorkom“ i da će današnji dan verovatno biti jedan od najtežih dana za njega i za Srbiju pošto zna sa čime i zašto predstavnici dolaze.
„Noćima zbog toga ne spavam, ne znam da li bih vikao ili plakao od muke. Ali mogu da vam kažem da ćemo tražiti način i uspećemo da sačuvamo Srbiju. I nećemo je dati na poklon nikome već će uvek pripadati našem narodu“, poručio je Vučić govoreći na skupu SNS-a u Šapcu povodom proslave 15 godina postojanja stranke.
On je dodao da u Predsedništvo dolazi tzv. petorka „velikih, najjačih, silnih“, a da je Srbija mala zemlja, koja mora da vodi brigu o sebi da sačuva svoj narod i svoju decu.
„Ja mogu da vam obećam da se neću boriti da sačuvam sebe, ali ću se boriti svim srcem da sačuvam zemlju ma koliko da su silni i jaki. Čuvaću i Kosovo i Metohiju i naš narod na KiM“, poručio je Vučić.
Miroslav Lajčak je naveo da su događaji od 24. septembra „vrlo jasno podvukli da su deeskalacija i normalizacija sada hitniji nego ikada pre“.
„Bilo kakvi uslovi ili odlaganja su neprihvatljivi i takođe očekujemo da Kosovo i Srbija u potpunosti ispune svoje obaveze iz dijaloga“, rekao je Lajčak u Prištini.
Sa Kurtijem i njegovim prvim zamenikom Bisljimijem su, kako je preneo, imali dubok i sadržajan sastanak o tome kako da napreduju u procesu normalizacije odnosa i postignu napredak u sprovođenju sporazuma iz prošlosti o normalizaciji.
„Pažljivo smo slušali izlaganje i viđenje premijera Kurtija, rekao je da je zabrinut u vezi sa bezbednosnom situacijom na severu Kosova. Želim da kažem da teroristički napad na Policiju Kosova za šta su odgovorni naoružani pojedinci predstavlja jasnu eskalaciju bez presedana. Izrazili smo naše saučešće premijeru i jako osuđujemo napad od 24. septembra. Istakli smo vrlo jasno da svi počinioci moraju biti privedeni pravdi i očekujemo punu saradnju Srbije i konkretne akcije u vezi s tim. Događaji od 24. septembra ovo ne negiraju, niti menjaju činjenicu da su Kosovo i Srbija prihvatili sporazum o putu ka normalizaciji ranije ove godine“, dodao je on.
Lajčak je ponovio obavezu Prištine da osnuje Zajednicu srpskih opština.
„Kao premijer Kosova, premijer Aljbin Kurti ima obavezu da postigne napredak u procesu normalizacije odnosa ako Kosovo želi da napravi napredak na putu ka EU. Ovde moramo da istaknemo potrebu za napretkom prilikom uspostavljanja Zajednice opština sa većinski srpskim stanovništvom na Kosovu bez daljeg odlaganja. Bez toga, neće biti napretka na putu Kosova ka EU“, rekao je Lajčak.
Pohvalio je spremnost premijera Kurtija da uskoro „nastave razgovore“ i dodao da nema alternative dijalogu.
„On donosi normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije i otvara evropski put za Kosovo i Srbiju. Napadi u Banjskoj 24. septembra su promenili mnoge stvari i mislim da sam bio vrlo jasan, oni moraju biti propisno istraženi, zaključci doneti, a počinioci se moraju suočiti sa posledicama. Istovremeno, dijalog se mora nastaviti, u stvari, to je važnije nego ikada pre jer ako nema dijaloga, možda će biti ponavljanja eskalacije, a to nije ono što mi želimo i siguran sam da to nije ono što vi želite. Zato smo ovde i zato želimo da idemo napred sa procesom normalizacije i sprovođenja dogovorenog u Ohridu“, naglasio je Lajčak.
Kazao je da je u toku proces utvrđivanja činjenica o događajima u Banjskoj.
„EU i NATO su očigledno vrlo zauzeti utvrđivanjem činjenica i mislim da će uskoro doći vreme u kom ćete biti informisani o rezultatima“, naveo je Lajčak.
Miroslav Lajčak je odbacio ranije Kurtijeve navode da je pristrasan i „na strani Srbije“.
„Na strani sam Evropske unije. Fokusirali smo se na suštinu tokom današnjeg sastanka“, kazao je.
Za pitanje zabrane plasmana srpske robe na KiM, rekao je da će se o njemu raspravljati u okviru dijaloga.
„Naša jaka preferencija je da se uklone sve prepreke slobodnom kretanju ljudi, robe i stvaranju novih ekonomskih prilika u regionu“, podvukao je Lajčak.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je da ima plan za nastavak dijaloga, dodajući da ne može da otkriva detalje i da nakon Prištine putuje u Beograd na sastanak sa predsednikom Srbije.
„Uvek imamo plan, tako da imamo plan. O tome smo razgovarali sa premijerom Kurtijem i razgovaraćemo o tome sa predsednikom Vučićem. U ovom trenutku ne mogu da ulazim u detalje. Nema alternative dijalogu jer dijalog donosi normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i otvara im put u EU“, rekao je Lajčak.
On je ponovio da treba što pre osnovati Zajednicu opština sa srpskom većinom.
Evropski posrednik je dodao da bez formiranja Zajednice Priština ne može da napreduje ka Evropskoj uniji.
Predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak, američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i diplomatski savetnici lidera Francuske, Nemačke i Italije stigli su u Prištinu.
Nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Čović kaže za RTS da velika petorka danas u Beograd ne donosi ništa novo, i da je to kompromisno rešenje koje bi na neki način legalizovalo novu realnost.
Upitan da li će danas biti pritisaka na Beograd po principu „uzmi ili ostavi“, ocenio je da to može lako da se desi, imajući u vidu vreme koje provode u Beogradu, i pre toga u Prištini.
„To je ubrzana poseta po sistemu – sprovedite ovo što je dogovoreno u Briselu u februaru, odnosno u Ohridu u martu, a to znači da Srbija pognute glave ide protiv svojih nacionalnih i državnih interesa u smislu priznavanja nekakve nezavisnosti Kosova“, smatra Čović.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i diplomatski savetnici lidera Francuske, Nemačke, Italije, posle posete Prištini, stigi u Beograd.
Portparol EU Peter Stano rekao je uoči dolaska da delegaciju čine Emanuel Bon, savetnik predsednika Francuske, Jens Pletner, savetnik nemačkog kancelara, Frančesko Talo, savetnik italijanske premijerke, kao i američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.
Svrha posete je konkretan napredak u implementaciji Sporazuma o putu normalizacije i deeskalaciji posle najnovijih dešavanja, rekao je Stano.
Naglasio je da EU, njene države članice i SAD snažno podržavaju normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, i evropsku budućnost regiona.
„Imamo jasna očekivanja da će strane nastaviti proces normalizacije i ispuniti svoje obaveze bez odlaganja ili uslova“, poručio je Stano.
Članovi velike petorke boravili su u Srbiji 20. januara povodom naredne runde dijaloga Beograda i Prištine, a tema razgovora bio je francusko-nemački plan, o kojem je kasnije napravljen dogovor u Ohridu.