Zahtjev za finansiranje od 105 milijardi dolara koji je američki predsjednik Joe Biden poslao Kongresu doveo bi do smanjenja mjesečne subvencije ukrajinskoj vladi na 825 miliona dolara, prema dokumentima objavljenim u petak.
Kao što je Bajden istakao u svom govoru u četvrtak uveče, pomoć Ukrajini ide u paketu sa finansiranjem za Izrael, Tajvan i granicu sa SAD. Objedinjavanje ima za cilj da obezbedi dvostranačku podršku u Kongresu, navode američki mediji.
Pomoć Ukrajini bi iznosila 61,4 milijarde dolara, a Izrael 10,6 milijardi dolara, prema predlogu od 69 stranica koji je Kancelarija za upravljanje i budžet Bele kuće (OMB) poslala vršiocu dužnosti predsednika Predstavničkog doma Patriku Mehenriju.
Jedno od otkrića u dokumentu je da SAD šalju 1,1 milijardu dolara mesečno Ukrajini u okviru programa Fonda za ekonomsku podršku, omogućavajući Kijevu da zapuši rupe u svom budžetu i plati vladine službenike.
„Ovaj zahtev pruža kliznu putanju od 1,1 milijarde dolara mesečno u direktnoj budžetskoj podršci do 825 miliona dolara mesečno“, za ukupno 11,775 milijardi dolara, navodi se u zahtevu OMB. Ovi brojevi su zasnovani na najnovijim procenama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o budžetu Ukrajine za 2024. i „pretpostavkama SAD o snažnoj podeli tereta od strane EU, Japana i drugih donatora“.
Podrška Kijevu je neophodna jer Rusija „izričito nastoji da osigura kolaps ukrajinske ekonomije kako bi osigurala predaju Ukrajine“, navodi se u pismu OBM-a. Dodaje se da će novac biti obezbeđen „preko Svetske banke kao nadoknada odobrenih i verifikovanih troškova Vladi Ukrajine u skladu sa trenutnim okvirom uslovljavanja“ koji su razvile SAD.
Među ostalim značajnim zahtevima u predlogu OMB-a bili su promena granice povlačenja za vojnu pomoć sa 100 miliona dolara na 7 milijardi dolara i udvostručenje garancija zajma za Ukrajinu sa 4 milijarde dolara na 8 milijardi dolara.
Potrebna je akcija Kongresa „kako bismo osigurali da možemo da nastavimo da zadovoljavamo potrebe ukrajinskog bojnog polja i zaštitimo njen narod“, jer su sredstva koja je prethodno odobrio Kongres „skoro istekla“, rekao je Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan novinarima u konferencijskom pozivu u petak .
Predstavnički dom je bez govornika od 3. oktobra, kada je Kevin Makarti svrgnut u pobuni nekoliko republikanaca, navodno zbog sklapanja tajnog sporazuma o finansiranju Ukrajine sa Belom kućom. Njegova zamena tek treba da bude izabrana.