Međunarodni tim biologa, specijalista za upravljanje životinjama, genetičara i menadžera šumarstva otkrio je novu vrstu „zmajevog guštera“ u Laosu — onu sa veoma impresivnim kamuflažnim sposobnostima. U svom radu objavljenom u časopisu Zoološka istraživanja, grupa opisuje kako su gušteri pronađeni i šta su naučili iz dva uzorka koja su uhvatili.
Takozvani „zmajevi gušteri“ poznati su u delovima Laosa već dugi niz godina – oni su iz porodice Agamidae i kao što im ime govori, pomalo podsećaju na izmišljene zmajeve. Nova vrsta je pronađena kako živi na vrhuncima krečnjaka u onom što je poznato kao kraški pejzaž u provinciji Khammouan.
Prvu je uočio fotograf sa Nacionalnog univerziteta Laosa koji je krajem prošle godine bio u potrazi za egzotičnim pticama. Vodič koji je tamo pratio turiste na zipline vožnje primetio je drugog kako se penje po stenama ubrzo nakon toga. Drugi gušter je na kraju uhvaćen, kao i drugi kada je tim istraživača posetio lokaciju. Oba su detaljno ispitana.
Gušteri imaju impresivne mogućnosti kamuflaže – njihovi crni i sivi uzorci odgovaraju stenama na koje se penju. Istraživači primećuju da ih je gotovo nemoguće uočiti ako se ne pomere. Oba primerka su bila dugačka oko 15 centimetara. Takođe su imali plave/sive oči i neke crvene i plave mrlje i grubu kožu, prednost za stvorenje koje se penje okolo po grubom kamenu.
Takođe su imali jedinstvene natečene baze repa. Genetsko testiranje je pokazalo da su gušteri iz potpuno novog roda koji pripada potporodici Agamidae. Tim ga je nazvao Laodracon carsticola i predložio uobičajeno ime Khammouan kraški zmaj. Prvo istraživanje guštera sugeriše da oni preživljavaju na mravima.
Kraška staništa su obično dom pećina i brda zbog podzemnih voda koje otapaju stene, što rezultira stvaranjem domova za širok spektar stvorenja – takva staništa su poznata po svojoj bogatoj raznolikosti.
Istraživači su takođe razgovarali sa meštanima u toj oblasti koji su rekli da je gušter retkost – niko ga nije video nigde osim na izdanku na kojem je zvanično primećen.