Predsednik Abdel Fatah al-Sisi izjavio je u sredu da bi milionski Egipćani odbacili prisilno raseljavanje Palestinaca na Sinaj, dodajući da bi svaki takav potez egipatsko poluostrvo pretvorio u bazu za napade na Izrael.
Pojas Gaze je efektivno pod kontrolom Izraela i Palestinci bi umesto toga mogli da budu prebačeni u izraelsku pustinju Negev „dok se ne obračunaju s militantima“, rekao je Sisi na zajedničkoj konferenciji za novinare u Kairu sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom.
Granica između egipatskog Sinajskog poluostrva i pojasa Gaze je mesto jedinog prelaza sa palestinske teritorije koji nije pod kontrolom Izraela.
Izraelsko bombardovanje i opsada Gaze bez presedana kako bi uništili militante Hamasa izazvali su bojazan da bi njegovih 2,3 miliona stanovnika moglo biti prisiljeno na jug na Sinaj.
„Ono što se sada dešava u Gazi je pokušaj da se nateraju civilni stanovnici da uzmu izbeglice i migriraju u Egipat, što ne treba prihvatiti“, rekao je Sisi.
„Egipat odbacuje svaki pokušaj da se palestinsko pitanje reši vojnim sredstvima ili putem prisilnog raseljavanja Palestinaca sa njihove zemlje, što bi bilo na štetu zemalja regiona“, rekao je on.
Sisi je rekao da će egipatski narod „izaći i protestovati u svojim milionima… ako bude pozvan da to učini“ protiv bilo kakvog raseljavanja stanovnika Gaze na Sinaj.
Osvrćući se na stav Egipta na konferenciji za novinare u Bejrutu, zvaničnik Hamasa Osama Hamdan pozvao je „na okupljanje oko ovog stava i podršku na javnom i arapskom zvaničnom nivou jer to predstavlja stvarnu zaštitu za naš palestinski narod“.
Egipat je oprezan u pogledu nesigurnosti u blizini svoje granice sa Gazom na severoistoku Sinaja, gde se islamistička pobuna pojačala pre deceniju.
Svako prebacivanje Palestinaca na Sinaj značilo bi „da ideju otpora, borbe premestimo iz pojasa Gaze na Sinaj, i tako bi Sinaj postao baza za pokretanje operacija protiv Izraela“, rekao je Sisi.
Jordan, koji deli granicu sa Zapadnom obalom koju su okupirali Izrael i koji je apsorbovao većinu Palestinaca koji su pobegli ili proterani iz svojih domova nakon stvaranja države Izrael, takođe je upozorio na to da Palestinci budu prisiljeni da napuste svoju zemlju.
Egipat pokušava da kanališe humanitarnu pomoć u Gazu preko Rafe, ali pomoć se gomila na egipatskoj strani jer Egipat kaže da je izraelsko bombardovanje na strani Gaze učinilo taj prelaz neoperativnim.
U sredu, posle razgovora sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanijahua saopštila je da će Izrael dozvoliti pomoć u Gazi sve dok ne završi sa Hamasom.
Dva egipatska bezbednosna izvora rekla su da je Izrael, iako je bio tvrdoglav, kasno u sredu naveo lokacije u Gazi na koje bi se mogla poslati pomoć, ali nije precizirao vreme kada bi granični prelaz mogao da počne bezbedno.
Sjedinjene Države su saopštile da rade sa Izraelom na planu pomoći. Portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je da se približavaju okviru. To će verovatno uključivati evakuaciju nekih nosilaca stranih pasoša iz Gaze, ali egipatski zvaničnici su rekli da to mora da bude praćeno isporukom pomoći.
Novi gnev je pokrenut širom Bliskog istoka u utorak kada je eksplozija u bolnici u Gazi ubila stotine ljudi. Izraelski i palestinski zvaničnici krivili su jedni druge za smrt.
Dobrovoljci koji su čekali na egipatskoj strani Rafe obavili su zadušnu molitvu za ubijene.
Sisi i drugi arapski lideri povukli su se sa planiranog sastanka sa Bajdenom u znak protesta zbog eksplozije i onoga što vide kao proizraelske pristrasnosti Vašingtona.
Stotine Egipćana protestovale su u centru Kaira i u kampusu Univerziteta u Kairu, javili su novinari Rojtersa. Državna televizija je prikazala proteste u drugim delovima zemlje.
Dok su policijski kamioni stajali u blizini, demonstranti u Kairu uzvikivali su „Otvorite prelaz!“ i „Narod želi propast Izraela!“