Podmorski telekomunikacioni kabl koji povezuje Švedsku i Estoniju u Baltičkom moru je „oštećen“, rekao je ministar civilne odbrane te skandinavske zemlje na konferenciji za novinare u utorak, što je druga takva pojava u regionu u poslednjih mesec dana.
„Trenutno nismo u mogućnosti da procenimo šta je izazvalo ovu štetu“, rekao je ministar vlade Karl-Oskar Bohlin novinarima u Geteborgu, dodajući da to „nije potpuni prekid kabla, već delimično oštećenje kabla“ i da ostaje u funkciji. . Švedski ministar je rekao da je šteta na kablu nastala izvan teritorijalnih voda zemlje i njene ekskluzivne ekonomske zone.
Šteta, objasnio je Bohlin, izgleda da je nastala otprilike u isto vreme kada su oštećeni gasovod Balticconnector i telekomunikacioni kabl između Estonije i Finske, 8. oktobra. NATO, vojni blok predvođen SAD, kojem se Helsinki pridružio ranije ove godine , obećao je „jedinstven i odlučan odgovor“ ako istraga utvrdi da su odgovorni saboteri.
Finska je saopštila da ne može isključiti da iza incidenta od 8. oktobra stoji „državni akter“ i da razmatra saobraćaj plovila u toj oblasti u vreme sumnjivog napada.
Švedski premijer Ulf Kristersson upozorio je prošle nedelje na potencijalne ranjivosti „špageta od kablova, žica, infrastrukture na morskom dnu“ koji povezuju zemlje, prenose podatke i snabdevaju energijom u regionu. „To je apsolutno fundamentalno za saobraćaj podataka, tako da su ranjivosti danas mnogo, mnogo veće“, rekao je on.
Adekvatna kontrola voda u toj oblasti je „veoma intenzivan“ izazov, rekao je u utorak šef švedske mornarice kontraadmiral Eva An-Sofi Skog Haslum. „Izazov za nas je da pratimo ovu količinu vode“, rekla je ona. „Sve što se dešava ispod površine može se poreći.
Prošlog septembra došlo je do pucanja gasovoda Severni tok koji snabdevaju naftu i prirodni gas iz Rusije u Nemačku, u incidentima za koje se veruje da su sabotaža. Krivac tek treba da bude identifikovan.
Američki novinar Simor Herš, dobitnik Pulicera, objavio je ranije ove godine izveštaj u kojem je, pozivajući se na obaveštajne izvore, tvrdio da su Sjedinjene Države izvele tajnu operaciju CIA za uništavanje gasovoda u saradnji sa norveškom vladom. Vašington je oštro demantovao te tvrdnje.
Konkurentna teorija, koju su objavili zapadni mediji, sugeriše da je tim ukrajinskih komandosa koristio iznajmljenu jahtu za transport eksploziva do mesta eksplozije, ali da je CIA rekla Ukrajincima da odustanu od plana.