Bajdenova administracija saopštila je u utorak da planira da zaustavi isporuke u Kinu naprednijih čipova veštačke inteligencije koje su dizajnirali Nvidia i drugi, deo paketa mera koje imaju za cilj da spreče da Peking dobije najsavremenije američke tehnologije za ojačati svoju vojsku.
Pravila ograničavaju širi opseg naprednih čipova i alata za proizvodnju čipova na veći broj zemalja, uključujući Iran i Rusiju, i stavljaju na crnu listu kineskih dizajnera čipova Moore Threads i Biren.
Nove mere imaju za cilj da ometaju vojni razvoj Kine zatvaranjem rupa u propisima objavljenim prošlog oktobra i verovatno će se ažurirati „barem jednom godišnje“, rekla je sekretarka Ministarstva trgovine Gina Raimondo novinarima kasno u ponedeljak.
Cilj je da se ograniči pristup Kine „naprednim poluprovodnicima koji bi mogli da podstaknu prodore u veštačkoj inteligenciji i sofisticiranim računarima koji su ključni za (kineske) vojne aplikacije“, rekla je ona, naglašavajući da administracija ne želi da ekonomski naškodi Pekingu.
Sjedinjene Države i Kina su zaključane u višegodišnjem tehnološkom ratu, ali sveobuhvatni ivičnjaci otkriveni prošle godine dodatno su eskalirali tenzije između supersila.
U izjavi nakon objavljivanja pravila, vrhunski dizajner AI čipova Nvidia (NVDA.O) rekao je da je u skladu sa propisima i da ne očekuje „kratkoročni značajan uticaj“ na svoje finansijske rezultate.
Kompanija je napravila čipove kao što su A800 i H800 koji su išli u skladu sa prethodnim pravilima kako bi nastavili prodaju u Kini, a AMD (AMD.O), takođe pod uticajem pravila, je rekao da planira sličnu strategiju.
Akcije Nvidije su pale za 6%, dok su akcije AMD-a i drugog konkurentskog proizvođača AI čipova, Intela (INTC.O), pale za 3,4%, odnosno 3,8%.
Nvidijino poslovanje je poraslo od nametanja prošlogodišnjih pravila jer su njeni čipovi samo za Kinu i dalje bolji od alternativa. Firma iz Silicijumske doline trenutno prodaje skoro svaki čip koji može da nabavi jer svetska potražnja nadmašuje ponudu, ali bi dugoročno bila povređena jer kineske kompanije za proizvodnju čipova nastoje da popune sve praznine koje su ostavile američke kompanije.
Nvidijini A800 i H800 čipovi će biti pogođeni novim propisima, zbog promene parametara čipa sa ciljem da se uhvati veći broj čipova.
Pravila će izuzeti većinu potrošačkih čipova koji se koriste u laptopovima, pametnim telefonima i igrama, iako će neki biti podložni zahtevima za licenciranje i obaveštavanje od strane američkih zvaničnika.
„Činjenica je da će Kina, čak i nakon ažuriranja ovog pravila, uvesti stotine milijardi dolara poluprovodnika iz Sjedinjenih Država“, rekao je Raimondo, ističući da cilj mera nije bio da se udare američke kompanije.
Prethodna pravila su nametnula dvosmerni test koji je merio i računarske performanse čipa i njegovu sposobnost da komunicira sa drugim čipovima, što je važna mera u superkompjuterima sa veštačkom inteligencijom gde su hiljade čipova nanizane da prožvakaju ogromne količine podataka.
Nvidia i Intel su kreirali specijalne čipove za kinesko tržište koji su zadržali moćne računarske mogućnosti, ali su ograničili brzine komunikacije da bi ostali unutar prethodnih pravila.
Nova pravila nameću ograničenja koliko računarske snage čip pakuje u određenu veličinu, što je mera osmišljena da spreči zaobilaženje korišćenjem nove „čiplet“ tehnologije za koju Kina kaže da će biti centralna za budućnost njene industrije poluprovodnika.
Biren i Moore Threads, čiji će se američki dobavljači sada suočiti sa teškim zahtjevom za licenciranje prije nego što im isporuče proizvode, oba su kineska startapa osnovana od strane bivših zaposlenih u Nvidiji i imaju za cilj da se takmiče sa američkim gigantom AI čipova.
Biren je rekao da se čvrsto protivi njegovoj crnoj listi i da će apelovati na vladu SAD da preispita odluku. Moore Threads je rekao da se snažno ne slaže sa njegovim dodavanjem na trgovinsku crnu listu.
Nove mere takođe proširuju uslove za izdavanje dozvola za izvoz naprednih čipova u više od 40 dodatnih zemalja koje predstavljaju rizik od preusmeravanja u Kinu i koje su podložne embargu SAD na oružje.
Čini se da se ta mjera zasniva na pismu koje je Nvidia primila u avgustu i koje je opisala kao ograničavanje isporuke svojih A100 i H100 čipova izvan Kine u druge regione, uključujući neke zemlje na Bliskom istoku.
Potvrđujući Rojtersov izveštaj, čipovi će biti zabranjeni za slanje jedinicama firmi koje se nalaze bilo gde u svetu ako njihove matične kompanije imaju sedište u Kini, Makau i drugim zemljama pod embargom na oružje. Ovaj potez je deo pokušaja da se čipovi spreči da se ilegalno prokrijumčare u Kinu ili da im kineski matične kompanije pristupe sa daljine.
Bajdenova administracija je takođe pogodila 21 zemlju van Kine sa zahtevom za licenciranje alata za proizvodnju čipova.
Takođe je dodao na listu opreme kojoj je zabranjen odlazak u tu zemlju da uključi neke sisteme litografije dubokog ultraljubičastog zračenja (DUV), prevazilazeći nedavne holandske propise kako bi sprečio holandski ASML da šalje starije DUV modele i rezervne delove u neke napredne kineske fabrike čipova. , potvrđuje drugi Rojtersov izveštaj.
DUV je manje napredna oprema za proizvodnju čipova od najsavremenije opreme za ekstremno ultraljubičasto zračenje (EUV), koja je već zadržana u Kini, ali može napraviti čipove skoro jednako napredne po većoj ceni.
ASML je u saopštenju naveo da će nove mere verovatno imati uticaj na „regionalnu podelu prodaje našeg sistema“ u srednjem i dugoročnom periodu, ali da kompanija ne očekuje da će videti „materijalni uticaj“ na svoje finansijske izglede za 2023. ili na duži rok.
Akcije rivalskih američkih proizvođača opreme Lam Research, Applied Materials i OVK pale su za 3%, 2% i 3% respektivno. Te kompanije, kao i kineska ambasada u Vašingtonu, nisu odmah odgovorile na zahteve za komentar.
Američki zvaničnici rekli su da su kineske kolege upozorili da pravila dolaze od strane Raimonda, savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana i sekretara finansija Dženet Jelen, potvrđujući izveštaj Rojtersa.
Udruženje industrije poluprovodnika je u saopštenju navelo da „procenjuje uticaj“ novih pravila i pozvalo administraciju da radi sa saveznicima. „Previše široke, jednostrane kontrole rizikuju da naškode ekosistemu poluprovodnika SAD bez unapređenja nacionalne bezbednosti“, navodi grupa.