Vučić: Sutra sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, stupa na snagu do maja ili juna

Vučić: Sutra sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, stupa na snagu do maja ili juna

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Pekingu da će sutra, u prisustvu predsednika Si Đinpinga, biti potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji će obuhvatiti 10.412 srpskih tarifnih pozicija odnosno prozvoda i 8.930 sa kineske strane. Kaže da će taj sporazum stupiti na snagu do maja ili juna.

Predsednik Aleksandar Vučić, koji u Kini predvodi srpsku delegaciju koja će učestvovati na trećem Forumu za međunarodnu saradnju „Pojas i put“, kaže da Srbija mora da „juri“ takozvane preferencijalne aranžmane za proizvode u poljoprivredi i industriji.

„Moramo da osvajamo nova velika tržišta, da ne dođe u pitanje višak maline i jabuka, vina i rakije“, rekao je predsednik Vučić.

Napomenuo je da će procedura oko sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom biti završena do kraja marta. „Potrebno je da prođe razmena nota sa kineskom stranom u roku od 90 dana, a do maja ili juna da stupi na snagu“, istakao je Vučić i dodao da više neće biti nikakve carine.

Kako je rekao, to bi značilo da više ne bismo imali nikakve carine, koje su danas veoma visoke, na sprsku jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje, jer je to jedan od najprodavanijih proizvoda.

Vučić je istakao da neće biti carine ni na smrznutu malinu, koja beleži rast od 350 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kao ni na pivo, vodu, kiselu vodu i gotovo sve faramaceutske i industrijske proizvode.

„Vino će biti bez carina u potpunosti za pet godina, pošto će se carina postepeno smanjivati po 20 odsto u narednih pet godina, dok danas moraju da se uračunaju i čine 30 odsto ukupne cene. To će biti nula odsto posle pet godina i naši vinari će imati mnogo bolju cenu na tom tržištu“, istakao je Vučić.

Naglasio je da će to puno značiti za vinarije širom Srbije. Kada je reč o rakiji, u periodu od 10 godina biće ukinuta carina, pošto će svake godine biti niža za po 10 odsto.

Vučić kaže da je sporazum velika stvar koja će pomoći da Srbija uvozi sirovine po značajno nižim carinama i za čeličane i rudnike.

„Kada kažu šta ćemo da uvezemo za naše potrošače, pa ne može ni EU da se takmiči sa Kinom, a ne mi. Ti proizvodi koje inače uvozimo iz Kine imaće neuporedivo nižu cenu“, naveo je Vučić.

Sporazum o slobodnoj trogivini, kako kaže Vučić, pokazuje koliko se vlast trudila da popravi poziciju poljoprivrednih proizvođača i industrije.

Vučić je naglasio da je to veoma važan sporazum koji je pripreman šest meseci i da je na njemu radilo i pregovaralo šest radnih grupa.

Predsednik je pohvalio Ministarstvo trgovine i rekao da pregovori nisu bili laki.

Najavio je da će sastanci krenuti ujutru i da će imati bilateralni susret sa Si Đinpingom, kao i višesatni sastanak sa Van Hu Ningom, koji je na čelu Nacionalnog saveta, političkog tela koje savetuje kinesko rukovodstvo.

„To je najznačajnijij politički mislilac savremene Kine“, rekao je predsednik Srbije i naglasio da je izuzetna čast i privilegija što će imati bilateralni sastanak sa Sijem.

Predsednik Vučić je rekao i da je napredak Srbije u poslednjih deset godina delimično vezan za inicijativu „Pojas i put“ i da Srbija shvata da se ekonomske aktivnosti, investicije, progres i prosperit u budućnosti u velikoj meri sele u Aziju.

Odgovarajući na pitanje novinara koliko je ta inicijativa doprinela razvoju Srbije, Vučić je rekao da u Srbiji ne primećujemo kako se razvijaju stvari u tom delu sveta koji, kako je rekao, tretiramo na pogrešan način.

„Ne razumemo da se novac i investicije u velikoj meri sele na azijski kontinent. I dalje je Evropa najbolje mesto za život, ali ekonomske aktivnosti, investicije, progres i prosperit u budućnosti se u velikoj meri sele u Aziju. Moramo da razumemo situaciju u svetu da ne bismo propali, kao što smo propali padom Berlinskog zida, jer nismo razumeli šta se dešava u našem komšiluku“, rekao je Vučić.

Ocenio je da je sada i velika borba oko Afrike, gde, kako kaže, ima četiri ili pet velikih igrača.

„Kina i SAD kao glavni, a tu je zbog tradicije i francuski uticaj i uticaj još nekih evropskih zemalja, kao i ruski i turski uticaj. To je pet sila koje se bore za politički, privredni i svaki drugi uticaj u Africi, jer svet se polako širi. Nekada je BDP Evrope bio 20 odsto svetskog BDP-a, pa 17, pa će biti 10, pa sedam… Tačno vidite kako se stvari pomeraju ka Aziji. To je od ogromnog značaja za nas“, istakao je Vučić.

Predsednik Vučić je rekao i da je važno da Beograd i Priština razgovaraju i vode dijalog, iako je jasno da premijer privremenih pirštinskih institucija Aljbin Kurti ne želi dijalog.

„Važno je da se razgovara, da vodimo dijalog, iako znamo da od toga nema ništa, jer Kurti nikada nije želeo dijalog. Mi želimo dijalog, mi želimo formiranje Zajednice srpskih opština, sprovođenje onoga što smo dogovorili, pogotovo Briselskog sporazuma, koji je potpisan pre gotovo 11 godina. Plašim se da nemamo sagovornike za to, ali i najgori razgovor bolji je od toga da razgovora nema“, izjavio je Vučić.

Na pitanje novinara da prokomentariše navode pojedinih medija da „maltretira“ Srbe na KiM, Vučić je rekao da je najpre bio za to da se učestvuje na izborima na severu, a da Srbi sa KiM nisu bili za to.

„A onda sam rekao da podržavam svaku njihovu odluku. Uvek ću podržati svaku odluku Srba sa KiM, čak i kada nije ni u njihovom, ni u našem sveukupnom interesu. Morate da budete uz te ljude i kada je lako i kada je teško“, rekao je Vučić.

Govoreći o Srbima sa KiM, Vučić je naglasio da nikada nikoga ne primorava, niti to može da učini.

„Niti sam ja vlasnik njihovih života, niti njihove budućnosti. Ja sam im rekao da su promenjene okolnosti, pa da bi bilo dobro da razmisle i da ih ja molim za to“, naveo je Vučić.

Tvrdi da su se mnogi političari u Srbiji, posle događaja u Banjskoj, okrenuli i napali sopstveni narod.

„Samo su im Srbi bili krivi. Ja to nisam radio, iako mi je bilo najteže. Noćima nisam spavao zbog pritisaka i pretnji. Morate da budete jaki i tvrdi kad je vašem narodu teško i da budete uz njega, a ne samo kada je lako. Kada je veliko veselje i kada je sve dobro svima, tada imate njih 500 koji dolaze na žurke i rođendane. Kada je teško i kada imate demonstracije ispred svoje kuće, nema njih dvoje-troje da se skupe“, primetio je Vučić.

Aleksandar Vučić u Pekingu predvodi srpsku delegaciju koja će učestvovati na trećem Forumu za međunarodnu saradnju „Pojas i put“.

Tokom boravka u Kini, Vučić će se sastati sa Si Đinpingom. Tom prilikom, dva predsednika prisustvovaće potpisivanju više bilateralnih sporazuma između Srbije i Kine, među kojima i sporazum o sveobuhvatnoj saradnji i slobodnoj trgovini.

Na marginama Foruma „Pojas i put“, predsednik Vučić imaće i niz bilateralnih susreta sa najvišim zvaničnicima zemalja učesnika.

Na Forumu se očekuje učešće zvaničnika iz 130 zemalja, među kojima i predsednikâ Rusije, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Mađarske, kao i predstavnikâ Francuske, Grčke i 30 međunarodnih organizacija.

Forum se održava u svetlu desetogodišnjice Inicijative „Pojas i put“, a teme su povezivanje, zeleni razvoj i digitalna ekonomija, a biće održani i tematski seminari o nesmetanoj trgovini i drugim vidovima saradnje.