Kenijski moderatori Fejsbuka optužuju Metu da ne pregovara iskreno

Kenijski moderatori Fejsbuka optužuju Metu da ne pregovara iskreno

Advokat koji zastupa 184 bivša moderatora sadržaja na Fejsbuku sa sedištem u Keniji koji su tužili matičnu kompaniju sajta, Metu, zbog uslova rada i plate, rekao je sudiji u ponedeljak da Meta nije bio iskren u pokušaju da dođe do vanrednog -sudsko poravnanje dogovoreno na poslednjoj sudskoj sednici.

Advokat Mersi Mutemi rekao je da su pregovori propali i da bivši moderatori žele da nastave sa tužbom za nepoštovanje suda protiv Mete.

„Podnosioci predstavke su dali sve od sebe. Oni su prisustvovali svakom posredovanju. Ispitanici su tražili informacije koje smo im dali. Stalno su govorili da će nam se javiti do određenog datuma, ali su nam se vratili tek krajem prošle nedelje sa vrlo malom količinom koja ne može ni da brine o mentalnom zdravlju podnosilaca predstavke“, rekla je ona sudu. Opisala je Metu kao „neistinu“.

Moderatori su bili zaposleni preko Sama, podizvođača iz San Franciska koji sebe opisuje kao etičku AI kompaniju, da rade u svom centru u glavnom gradu, Najrobiju. Njihov posao je podrazumevao pregled korisničkog sadržaja na 12 afričkih jezika i uklanjanje svih otpremanja za koje se smatralo da krše standarde i uslove Facebook zajednice.

Neki od podnosilaca peticije rekli su za Asošiejted pres da je njihov posao zahtevao od njih da gledaju užasne sadržaje osam sati dnevno, što je preplavilo mnoge od njih dok su bili plaćeni 60.000 kenijskih šilinga, ili 414 dolara mesečno. Optužili su Samu da je učinio malo da osigura posttraumatsko profesionalno savetovanje. Oni traže 1,6 milijardi dolara odštete.

Advokati Meta i Sama rekli su sudu da misle da je medijacija dobro napredovala, sa dugim satima, sve dok im advokat moderatora nije pisao u znak protesta.

Sudija Nduma Nderi rekla je da su neuspeli pregovori „propuštena prilika“ da se pronađe ravnoteža između uključenih strana, a ne da sud izdaje nalog.

Stranke će se sada pojaviti na ročištu 31. oktobra o molbi moderatora da se Meta i Sama nađu u nepoštovanju suda.

Tužba je prvi poznati sudski spor te vrste protiv Fejsbuka van Sjedinjenih Država. U 2020. godini, Fejsbuk je pristao da plati 52 miliona dolara američkim moderatorima sadržaja koji su podneli grupnu tužbu nakon što su više puta bili izloženi odsecanju glava, deci i seksualnom zlostavljanju, okrutnosti prema životinjama, terorizmu i drugom uznemirujućem sadržaju.

Facebook i Sama su odbranili svoju praksu zapošljavanja.