Leskovac je najzagađeniji grad u Srbiji i Evropi po podacima najnovijeg izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine o kvalitetu vazduha, dok se u zvaničnim dokumentima lokalne samouprave ocenjuje da je vazduh u tom gradu „čist“ ili „neznatno zagađen“.
Lokalno udruženje građana „Tim 42“ je saopštilo da se u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji za 2022. koji je objavila Agencija za zaštitu životne sredine, navodi da su vršena indikativna merenja suspendovanih čestica PM10 u Leskovcu i da je po prikazanoj srednjoj godišnjoj vrednosti za te čestice, Leskovac najzagađeniji grad u Srbiji i Evropi.
Međutim, prema zvaničnoj oceni lokalnih vlasti, vazduh u Leskovcu spada u „prvu kategoriju“.
Objašnjavajući tu kontradiktornost, jedan od onivača Nacionalne ekološke asocijacije Dejan Lekić je rekao da to zato što se indikativna merenja po zakonskoj regulativi ne uključuju u ocenu.
Jovanović: Laž da je vazduh u Srbiji dobrog kvaliteta, ništa dobro nam se ne piše Vesti 10:44 10 Vesti 10:44 10
„To je besmislica jer bismo modeliranjem lako došli do nedostajućih podataka i zaključili potpuno isto što je i zaključak iz indikativnih merenja – III kategorija, prekomerno zagađen. Vazduh je prekomerno zagađen za srednje godišnje koncentracije PM10 iznad 25 mikrograma po kubnom metru“, kazao je Lekić, osnivač portala Ekstremna ekologija i tvorac desktop i mobilne aplikacije xEco Vazduh.
U izveštaju Agencije se navodi da je srednja vrednost indikativnih merenja suspendovanih čestica PM10 u Leskovcu bila 77 mikrograma po kubnom metru, dok je godišnja granična vrednost 40μg/m3.
„Prekoračenje godišnje vrednosti indikativna merenja zabeležila su u Leskovcu, Arilju, Nišu, Aleksincu, Novoj Pazovi i Beogradu, a godišnje vrednosti su bile od 42 μg/m3 do 77 μg/m3“, navodi se u izveštaju.
U Leskovcu je najveća maksimalna dnevna vrednost koncentracija bila 208 μg/m3 , dok je dozvoljena vrednost 50 μg/m3.
„Zagađenje ovim suspendovanim česticama bilo je najčešće u Leskovcu 65 odsto dana, Arilju 50 odsto dana i u Beogradu 36 odsto dana u kojima su vršena merenja, dnevne koncentracije bile su veće od granične vrednosti“, piše u izveštaju.