Ruska vlada je u ponedeljak uvela privremenu zabranu uvoza morske hrane iz Japana, nakon što je Tokio pustio u more prečišćenu radioaktivnu vodu iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima.
Prema saopštenju Rosselkhoznadzora, ruskog regulatora zaduženog za bezbednost hrane, ograničenja će biti na snazi dok se ne potvrdi da je bezbednost vodenih proizvoda u skladu sa zahtevima Evroazijske ekonomske unije.
U avgustu je Kina – najveći japanski uvoznik ribe – zabranila uvoz svih morskih plodova iz zemlje, proširivši prethodno uvedenu meru zabrane kupovine morskih plodova iz deset japanskih prefektura oko fabrike u Fukušimi.
Ovo je bilo kao odgovor na odluku Tokija da izbaci oko 1,3 miliona metričkih tona otpadnih voda, što je ekvivalentno oko 500 olimpijskih bazena, iz pogođenog postrojenja. Ispuštanje u Tihi okean počelo je 24. avgusta, 12 godina nakon što je elektrana u Fukušimi doživela katastrofalan pad nakon zemljotresa jačine 9,0 stepeni i cunamija koji je usledio.
Slom u Fukušimi je rangiran kao najgora nuklearna nesreća na svetu od Černobila 1986.
Japanska vlada je više puta naglašavala da je ispuštanje vode bezbedno i da je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) podržala plan, smatrajući da je „u skladu sa relevantnim međunarodnim bezbednosnim standardima“ sa „zanemarljivim“ uticajem na ljude i životnu sredinu. .
Južna Koreja je takođe produžila zabranu uvoza ribe i morskih plodova iz osam prefektura u Japanu, uključujući Fukušimu, uvedenu 2013. godine.