NASA putuje do metala bogatog asteroida Psiha

NASA putuje do metala bogatog asteroida Psiha

To je svet kao nijedan drugi: asteroid bogat metalima koji bi mogao biti ostaci male planete, ili možda potpuno novi tip nebeskog tela nepoznat nauci.

NASA svemirska letelica poletela je u petak iz svemirskog centra Kenedi i uputila se ka Psihi, objektu udaljenom 2,2 milijarde milja (3,6 milijardi kilometara) koji bi mogao da ponudi tragove o unutrašnjosti planeta poput Zemlje.

„Naučićemo sve vrste novih stvari, kako te stvari lete kroz Sunčev sistem, udaraju jedna u drugu i izazivaju evoluciju onoga što imamo danas, našeg Sunčevog sistema“, rekao je neposredno pre šef NASA-e Bil Nelson. poleteće u 10:19 po istočnom vremenu (14:19 GMT) na raketi SpaceKs Falcon Heavi za višekratnu upotrebu.

„Posetili smo ili lično ili robotski svetove napravljene od stena, svetove napravljene od leda i svetove napravljene od gasa… ali ovo će biti naš prvi put da posetimo svet koji ima metalnu površinu“, vodeći naučnik Lindi Elkins-Tanton rekao je novinarima tokom brifinga ove nedelje.

Prateći plavi sjaj svog električnog pogonskog sistema sledeće generacije i okružena dva velika solarna niza, sonda veličine kombija trebalo bi da stigne na svoje odredište u asteroidnom pojasu, između Marsa i Jupitera, u julu 2029.

Tokom dve godine, on će upotrebiti svoj paket naprednih instrumenata da ispita Psihu u potrazi za dokazima o drevnom magnetnom polju i da proučava njen hemijski i mineralni sastav, kao i topografiju.

Naučnici smatraju da bi Psiha, nazvana po boginji duše u grčkoj mitologiji, mogla biti deo jezgra od gvožđa i nikla „planetezimala“, građevnog bloka svih stenovitih planeta, koji je ostao izložen nakon drevnog sudara koji je eksplodirao sa spoljašnjosti .

To bi takođe moglo biti nešto drugo — prvobitni objekat Sunčevog sistema koji nikada ranije nije dokumentovan.

„Ovo je naš jedini način da vidimo jezgro“, rekla je Elkins-Tanton. „Mi kažemo bezobrazno da idemo u svemir da istražimo unutrašnji prostor.

Smatra se da Psiha ima nepravilan oblik nalik krompiru, prečnika 173 milje (280 kilometara) na najširoj tački – iako nikada nije viđena izbliza.

Do nedavno, naučnici su mislili da se u velikoj meri sastoji od metala – ali analize zasnovane na reflektovanom radaru i svetlosti sada pokazuju da metal verovatno čini između 30-60 procenata, dok je ostatak kamen.

Misija će uključivati nekoliko tehnoloških inovacija.

Svemirska letelica Psiche, nazvana po asteroidu, testiraće komunikaciju sledeće generacije zasnovanu na laserima – korak koji NASA upoređuje sa nadogradnjom starih telefonskih linija na Zemlji na optička vlakna.

Optičke komunikacije dubokog svemira, kako se sistem naziva, „je dizajniran da pokaže 10 do 100 puta veći kapacitet povratka podataka od najsavremenijih radio sistema koji se danas koriste u svemiru“, rekao je Abi Bisvas iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Izjava.

Psiha takođe koristi specijalnu vrstu pogonskog sistema pod nazivom „Hol-efekat potisnici“ koji koristi energiju solarnih panela za stvaranje električnih i magnetnih polja koja, zauzvrat, izbacuju naelektrisane atome gasa ksenona.

Potisak koji vrši je otprilike jednak težini AA baterije u vašoj ruci. Ali u praznini svemira, letelica će neprekidno ubrzavati do desetina hiljada milja na sat.

Takvi sistemi izbegavaju potrebu da se u svemir nose hiljade funti hemijskog goriva, a Psiha će biti prvi put da se koriste izvan lunarne orbite.