U Nacionalnom istorijskom parku Hopevel Culture u Ohaju, starosedeoci Severne Amerike i posetioci iz celog sveta okupili su se kako bi proslavili i odali počast drevnoj Hopevel kulturi, čiji su ceremonijalni spomenici i mesta nedavno proglašeni svetskom baštinom UNESCO-a. Ceremonija je okupila domorodce, plemenske vođe, vladine zvaničnike i mnoge druge kako bi obeležili ovu značajnu prekretnicu.
Hopevel Ceremonial Earthworks, masivni sistem humaka i zemljanih građevina koji se prostire na 150 kilometara južno i istočno od Kolumba, obuhvata mrežu ceremonijalnih mesta koja su služila za proslavu kulture i odavanje počasti mrtvima pre 2.000 do 1.600 godina. Pripadnici starosedelačkih naroda iz celog kontinenta okupljali su se na ovim mestima radi različitih ceremonija.
Nominacija i imenovanje ovih mesta kao svetske baštine Uneska predstavlja priznanje dugogodišnjeg truda i zalaganja domorodnih zajednica, vladinih organizacija i lokalnih advokata. Ova čast takođe osvetljava genijalnost i doprinos starosedeoca Severne Amerike, koji su često bili prikazivani u istorijama i medijima kao „divljaci“. Sada svet može da se upozna sa kulturom i nasleđem ovih naroda.
Ceremonija obeležavanja ovog trenutka održana je na mestu Mound City, koje se nalazi nedaleko od reke Scioto i služilo je kao sveto mesto okupljanja i groblje. Pored Mound City, još četiri lokacije u okviru Nacionalnog istorijskog parka Hopevel Culture pridružile su se listi svetske baštine, čineći mrežu izuzetnih spomenika u Ohaju.
Na ceremoniji su govorili plemenski lideri, guverner Ohaja Majk Devajn i mnogi drugi, ističući značaj ovog trenutka i inspiraciju koju pruža. Imenovanje drevne Hopevel kulture kao svetske baštine Uneska pomaže širenju svesti o kulturnom bogatstvu i raznolikosti Severne Amerike, kao i promovisanju jedinstva i razumevanja među različitim zajednicama.