Studija objavljena u BJOG: Međunarodni časopis za akušerstvo i ginekologiju je neočekivano otkrila da su trudnoće kod pacijenata sa idiopatskom intrakranijalnom hipertenzijom (IIH) povezane sa rizikom od 12% od preeklampsije i gestacionog dijabetesa. Ovo je bilo pet puta i 2,7 puta više kod pacijenata sa IIH nego u opštoj populaciji.
Rizik od preeklampsije za pacijente sa IIH takođe je bio veći nego kod pacijenata sa sindromom policističnih jajnika (PCOS), ali bez IIH. Razlozi za ove povećane rizike mogu biti posledica više faktora i potrebna su dalja istraživanja kako bi se bolje razumelo zašto je to tako.
IIH je stanje povezano sa povišenim pritiskom tečnosti (cerebrospinalna tečnost) oko mozga. Ovaj povišeni pritisak može da pritisne nerve koji prenose vizuelne poruke iz oka (optički nerv), uzrokujući otok poznat kao edem papile koji ako se ne leči može dovesti do gubitka vida. Glavobolje i drugi simptomi su često problematični i iscrpljujući kod osoba sa IIH. Pretežno pogađa žene reproduktivnog uzrasta sa gojaznošću. Međutim, uprkos tome, bilo je ograničeno istraživanje veza između IIH i trudnoće.
Da bi se ovo dalje pozabavilo, još jedna srodna istraživačka studija objavljena u Neurologiji, koja je najveća studija trudnoće i IIH do sada, sprovedena je u Birmingemu. Pokazao je dobre vizuelne ishode kod pacijenata sa IIH koje su imale narednu trudnoću i naglašava da se, gde je moguće, preporučuje kontrola IIH, idealno da se otok optičkog nerva smiri, pre planirane trudnoće. Pacijentkinje kojima je prvi put dijagnostikovan IIH u trudnoći bile su retke, ali su imale pogoršanje otoka optičkog nerva tokom trudnoće i potrebno im je pažljivije praćenje tokom trudnoće.
Carski rezovi kao metod porođaja bili su dvostruko verovatniji kod pacijenata sa IIH. Ovo je uprkos međunarodnim smernicama koje ističu da IIH sam po sebi nije razlog za hirurški porođaj. Međutim, nejasno je da li je to bilo zbog odluka lekara, izbora pacijenata, drugih zdravstvenih problema ili kombinacije ovih.
Dr Mark Thaller, prvi autor obe publikacije i klinički predavač neurologije na Institutu za istraživanje metabolizma i sistema na Univerzitetu u Birmingemu, rekao je: „Zdravlje majke je predugo istraživano. Uticaj koji zdravstveni uslovi i trudnoća imaju na jedni drugima trebaju dalje istraživanje kako bi se omogućilo bolje usmjeravanje i podrška. Nadamo se da će kroz istraživanje IIH i trudnoće, IIH pacijenti moći da dobiju ranu i efikasnu podršku tokom trudnoće i tokom porođaja.“
Profesorka Aleksandra Sinkler, profesorka neurologije na Institutu za istraživanje metabolizma i sistema, rekla je: „Ovo istraživanje je od jasnog značaja. Podaci naglašavaju da je bliski rad sa akušerima ključan za optimizaciju reproduktivnog zdravlja kod pacijenata sa IIH.“