Istraživači grade ćelijsku mapu mišićno-skeletnog sistema

Istraživači grade ćelijsku mapu mišićno-skeletnog sistema

Istraživači NDORMS-a predvode razvoj mape puta, objavljene u časopisu Nature Revievs Rheumatologi, koja pruža nacrt za pravljenje mape rezolucije jedne ćelije za ljudski mišićno-skeletni sistem. Ambiciozni poduhvat čini deo međunarodnog Atlasa ljudskih ćelija, i ima za cilj da identifikuje i prostorno locira svaku ćeliju u ljudskom telu.

Poremećaji mišićno-skeletnog sistema su veoma česti i njihova prevalencija raste zbog sve veće populacije širom sveta. Zbog toga će ovaj detaljni referentni skup podataka o ćelijama u našem mišićno-skeletnom sistemu biti kritičan i za razumevanje normalne mišićno-skeletne funkcije i za identifikaciju ćelijske osnove za bolest. Postaviće temelje za razvoj novih pristupa u lečenju bolesti zglobova, mekih tkiva i kostiju.

Dr Metju Boldvin, klinički vođa Muskuloskeletne biomreže Atlasa ljudskih ćelija, kaže: „Reprezentativni, slobodno dostupan, referentni skup podataka zdravog mišićno-skeletnog tkiva je resurs koji se pojavljuje jednom u generaciji. Protiv ove osnove međunarodna zajednica će otkriti transkripcione pejzaže koji definišu starenje mišićno-skeletnog sistema, popravku, bolest i odgovor na lečenje.“

Profesor Adam Cribbs, vođa računarstva za projekat, kaže: „Efikasnost ove mape puta zavisi od robusnosti i skalabilnosti računskih cevovoda. Postizanje sveobuhvatnog atlasa zahteva pedantno beleženje ćelija u različitim tkivima. Nudimo strateško uputstvo i resurse za optimizaciju ovog procesa. kritični proces“.

Vanredna profesorka Sara Sneling je dodala: „Mišićno-skeletni sistem čini jednu trećinu telesne težine odraslog čoveka i neverovatno je raznolik – sa tvrdim tkivom poput kostiju i mekim tkivima poput mišića bogatih ćelijama i hrskavice siromašne ćelijama.

„U mapi puta smo istakli izazove sa kojima se zajednica suočava u radu sa takvim tkivima i opisali ključne faktore koje bi mišićno-skeletna zajednica trebalo da ima na umu kada se upusti u napore atlasiranja. Kritično, postoji fundamentalna potreba za otvorenom deljenjem protokola, kod i znanja kako bi se osiguralo da se mišićno-skeletne mape isporučuju efikasno, efektivno i pristupačno za sve istraživače širom sveta.“

NDORMS se etablirao kao središte atlasiranja mišićno-skeletnih ćelija sa ekspertizom i publikacijama koje obuhvataju kartografiju mišićno-skeletnog tkiva uključujući tetivu, kapsulu, kost, mišiće i sinovijum tokom ljudskog životnog veka u Ujedinjenom Kraljevstvu i globalnoj populaciji.