Kada je u pitanju sluh, leva i desna strana mozga rade zajedno

Kada je u pitanju sluh, leva i desna strana mozga rade zajedno

Istraživanje koje je vodio Džon Hopkins otkrilo je široku mrežu veza između desne i leve strane mozga kada su miševi izloženi različitim zvucima. Istraživači su takođe otkrili da su neke oblasti mozga specijalizovane za prepoznavanje određenih zvukova, kao što su „pozivi“ životinja. Dalje, istraživači su takođe otkrili da gluvi miševi imaju mnogo manje desnih i levih moždanih veza, što sugeriše da mozak treba da „čuje“ i obrađuje zvuk tokom ranog uzrasta kako bi podstakao razvoj levo-desnih moždanih veza.

Nalazi, kažu istraživači, mogu na kraju pomoći naučnicima da odrede vremenski period kada se takve moždane veze i specijalizacija formiraju, i da ponude potencijalni uvid u to kako vratiti gubitak sluha. Nalazi su objavljeni u Zborniku radova Nacionalne akademije nauka.

„Slušni sistem je skup delova koje treba pravilno povezati“, kaže Džons Hopkins, stariji inženjer dr Patrik Kanold, profesor biomedicinskog inženjerstva.

„Koristeći novi mikroskop koji nam je omogućio da vidimo obe hemisfere mozga u isto vreme, otkrili smo da su neke od tih veza između desne i leve hemisfere mozga, omogućavajući funkcionalnu specijalizaciju. Kada mozak ne dobija prave ulaze, npr. kod gubitka sluha, ove moždane veze nedostaju. Ovo očigledno predstavlja problem ako se nadamo da ćemo sluh vratiti u kasnijoj dobi.“

U nastojanju da pronađe nove načine za obnavljanje sluha, Kanoldov tim će nastaviti svoj rad na identifikaciji određenog vremenskog perioda kada se moždane veze formiraju kao odgovor na zvuk i kako da se vrate abnormalne veze.

Tim takođe nastavlja istraživanje kako bi shvatio kako se mozak prilagođava i modulira obradu zvuka kako bi filtrirao signale koji ometaju pažnju, kao što je njegov nedavni rad koji ukazuje da frontalni korteks mozga daje specifične signale slušnom sistemu tokom ponašanja koje bi moglo pomoći u ovom procesu filtriranja.