Nova studija koju je vodila Luisa Figueiredo, vođa grupe na Instituto de Medicina Molecular Joao Lobo Antunes (iMM; Portugal), a objavljena u časopisu Priroda mikrobiologije, pronašla je novu strategiju domaćina za suočavanje sa infekcijom Tripanosoma brucei.
Tripanosoma brucei je parazit koji uzrokuje bolest spavanja kod ljudi i naganu kod goveda, koji su i dalje problem javnog zdravlja i veliki ekonomski teret u podsaharskoj Africi. Razumevanje odgovora zaraženog organizma tokom progresije bolesti otvara put za razvoj novih strategija lečenja.
Nakon ujeda zaražene muve cece, paraziti kolonizuju intersticijske prostore u domaćinima sisara, što dovodi do smrti ako se infekcija ne leči.
„Pre nekoliko godina, naša laboratorija je otkrila da se parazit koji izaziva bolest spavanja, Tripanosoma brucei, akumulira u nesrazmerno velikom broju u masnom tkivu. Smatrali smo da je ovo veoma intrigantno i usmerili smo naše istraživanje na razumevanje kako kolonizacija masnog tkiva utiče na napredovanje bolesti. “, kaže Luisa Figueiredo, vođa laboratorije u kojoj je studija sprovedena.
„Akumulacija parazita u ovim tkivima je praćena gubitkom težine. Sada smo otkrili da je gubitak težine u velikoj meri posledica gubitka masnog tkiva lipolizom, metaboličkog procesa koji razlaže triacilglicerole u njihove sastavne molekule, uključujući slobodne masne kiseline “, nastavlja Figueiredo.
Do gubitka masnog tkiva može doći usled mnogo različitih signala. „Otkrili smo da je u ovom slučaju lipoliza velikim delom izazvana imunološkim odgovorom domaćina na infekciju“, kaže Henrikue Machado, prvi autor studije, objašnjavajući: „Mi smo inficirali imunokompromitovane miševe i miševe poremećenom lipolizom i videli da je u oba slučaja manji gubitak telesne težine uprkos većem broju parazita.“
Zatim su autori krenuli da shvate da li lipoliza doprinosi progresiji bolesti. „Videli smo da gubitak masnog tkiva kroz lipolizu produžava život inficiranih miševa. Ovo, uz činjenicu da lipoliza vrši kontrolu nad brojem parazita, ukazuje na to da ovaj odgovor na neki način ima zaštitni efekat. Interesantno, otkrili smo da je ovaj zaštitni efekat posledica oslobađanja slobodnih masnih kiselina, tokom lipolize, koje su toksične za parazite i dovode do smrti parazita“, objašnjava Figueiredo, govoreći: „Kao da se telo domaćina žrtvuje gubitkom masnu masu, da ubije parazite.“
Ovi nalazi mogu otvoriti potpuno novu liniju tretmana za bolest spavanja i naganu koja cilja na infekciju u masnom tkivu, pošto je relevantnost ovog tkiva ranije bila nepoznata.