Eksperimenti na terenu pokazuju da se kopitari boje slonova koliko i leoparda

Eksperimenti na terenu pokazuju da se kopitari boje slonova koliko i leoparda

Tim istraživača divljih životinja iz SAD, Južne Afrike i Esvatinija (formalno poznatog kao Svazilend) otkrio je putem eksperimenata da se kopitari (papkari) koji žive u rezervatima divljači u Esvatiniju plaše slonova koliko i leoparda. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Biologi Letters, grupa je puštala zvukove životinja preko zvučnika i snimala reakcije kopitara.

Dok službenici za upravljanje divljim životinjama pokušavaju da obezbede najbolje okruženje za životinje o kojima se brinu, oni proučavaju te životinje kako bi saznali više o njima, na primer šta vole, šta ne vole i šta ih plaši. U ovom novom naporu, istraživači su pogledali ponašanje kopitara kada naiđu na uočene pretnje, kao što je predator na vrhuncu poput leoparda. Takođe su se pitali da li takve životinje druge nepredatore, kao što su slonovi, doživljavaju kao pretnju. Da bi saznali, sproveli su tri eksperimenta u tri parka divljih životinja u Esvatiniju.

Sva tri eksperimenta sastojala su se od postavljanja zvučnika za reprodukciju poziva jedne od tri testne životinje, slona, ptice kukavice sa crvenim grudima ili leoparda. Zatim su postavili senzore pokreta u blizini zvučnika kako bi uhvatili kretanje kopitara (ili bilo kog drugog stvorenja koje se dogodilo). Senzori pokreta pokrenuli su zvučnike da reprodukuju datu životinjsku buku nakon otkrivanja pokreta. Kamere su automatski snimile reakcije kopitara na zvukove iz zvučnika.

Istraživački tim je otkrio da su kopitari ispoljili istu vrstu straha i za slonove i za leoparde, pokazujući da se plaše slonova iako ne predstavljaju nikakvu pretnju. U oštrom kontrastu, jedva su odgovarali na zov ptica.

Istraživači sugerišu da bi odgovor na strah mogao biti posledica straha od nepoznatog – slonovi nisu živeli u tom području skoro vek pre nego što je rezervat stvoren. Oni takođe sugerišu da su kopitari možda bili svedoci agresivnog ponašanja slonova, što im je izazvalo anksioznost. Još jedan manje verovatan razlog — slonovi predstavljaju konkurenta za resurse hrane.