Istraživači američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Atlanti su ispitali povezanost između simptoma depresije i mortaliteta u velikom, raznolikom, nacionalno reprezentativnom uzorku odraslih u SAD.
U radu „Simptomi depresije i smrtnost među odraslima u SAD“, objavljenom u JAMA Netvork Open, tim CDC-a je otkrio veći rizik od smrtnosti svih uzroka, kardiovaskularnih bolesti i ishemijske bolesti srca među odraslima sa umerenim do teškim simptomima depresije u poređenju sa oni bez simptoma depresije.
Studija je koristila podatke iz Nacionalne ankete o zdravlju i ishrani (NHANES) od 2005. do 2018. godine, koja je uključivala 23.694 učesnika starosti 20 i više godina (srednja starost 44,7 godina). Simptomi depresije su procenjeni korišćenjem Upitnika zdravlja pacijenata-9 (PHK-9), validiranog instrumenta za skrining za merenje simptoma depresije.
Karakteristike kohorte uključivale su obrazovanje, bračni status, odnos siromaštva i prihoda, zdravstveno osiguranje, porodičnu istoriju kardiovaskularnih bolesti, hroničnu bolest bubrega, upotrebu antidepresiva i konzumiranje alkohola. Skup podataka NHANES-a je upoređen sa Nacionalnim indeksom smrti do 2019. da bi se pratili ishodi smrtnosti.
Blagi simptomi depresije su nađeni kod 14,9% učesnika, dok su umereni do teški simptomi depresije uočeni kod 7,2%.
Za smrtnost od svih uzroka, prilagođeni osnovni model je utvrdio da su blagi simptomi depresije povezani sa omjerom rizika od 1,42 u poređenju sa onima bez simptoma depresije, dok su umjereni do teški depresivni simptomi imali omjer rizika od 1,78.
Što se tiče smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti, ukupni omjeri rizika bili su 1,49 za blage simptome depresije i 1,79 za umjerene do teške simptome depresije. Za smrtnost od ishemijske bolesti srca, blagi simptomi depresije nisu pokazali nikakav uticaj, dok su umereni do teški depresivni simptomi imali koeficijent opasnosti od 2,21. Oba su bila u snažnoj korelaciji sa nivoom siromaštva.
Faktori načina života kao što su pušenje, fizička aktivnost i zdravlje spavanja identifikovani su kao važni posrednici veze između simptoma depresije i mortaliteta. Asocijacije su bile uglavnom konzistentne u različitim podgrupama.
Nije istaknuto u studiji CDC-a i malo je verovatno da će biti preporučeno, pušenje je izazvalo najznačajnije smanjenje mortaliteta od svih uzroka (HR 1,65) u grupama sa blage i umerene do teške depresije u poređenju sa osnovnim modelom (HR 1,78). Ovo je blisko praćeno fizičkom aktivnošću (HR 1,67), za koju je mnogo verovatnije da će se podsticati.
Studija sugeriše da bi rešavanje simptoma depresije i povezanih faktora rizika moglo biti važno za smanjenje tereta depresije i njenog uticaja na smrtnost. U izveštaju je nejasno i nije navedeno kako se pozabaviti specifičnim faktorima rizika, kao što je najznačajniji pokretač mortaliteta od depresije u podacima – nejednakost prihoda.