Serozni karcinom jajnika visokog stepena (HGSOC) je najčešći tip raka jajnika. To je takođe najsmrtonosniji oblik, delom zato što kliničari nemaju efikasne načine da pregledaju žene na njega tokom ranih stadijuma raka, kada ga je najlakše lečiti.
Za pacijente sa karličnom masom (nenormalna kvržica ili rast u donjem delu stomaka), teško je otkriti da li je izraslina benigna ili kancerogena pre operacije. Za razliku od mnogih drugih karcinoma, biopsija obično nije opcija. To otežava lekarima da izaberu najbolji tretman.
Sada, novi test krvi koji otkriva specifične nukleinske kiseline koje cirkulišu u krvi mogao bi to da promeni. Pretklinička istraživanja objavljena u časopisu Clinical Cancer Research sugerišu da ovaj jednostavan test krvi može da utvrdi da li je karlična masa benigna ili kancerogena u boljoj stopi od postojećih testova.
„Test ima potencijal da poboljša tretman, jer se hirurški pristup uklanjanju karlične mase razlikuje u zavisnosti od toga da li je benigna ili ne“, rekao je dr Bodour Salhia, ko-vođa Programa istraživanja genomske i epigenomske regulacije na Sveobuhvatni centar za rak USC Norris i odgovarajući autor studije. „Trenutno, doktori u suštini moraju da nagađaju.“
Saznanje više o masi pre operacije moglo bi da ukaže na to koji tip hirurga i koji metod operacije je najbolji za pacijenta, rekla je Linda Dajan Roman, MD, vanredni profesor akušerstva i ginekologije, šef odeljenja ginekološke onkologije na Keck School of Medicina i koautor studije.
Pored pomoći zdravstvenim radnicima da izaberu najbolju strategiju lečenja pacijenata sa poznatom karličnom masom, istraživači će takođe istražiti da li se novi test, poznat kao OvaPrint TM, može koristiti kao alat za skrining u opštoj populaciji za otkrivanje ranog stadijuma rak jajnika kod asimptomatskih žena. Kada se rak jajnika otkrije u početnim stadijumima, pacijenti imaju više od 90% šanse da žive pet godina ili više. Njihove šanse padaju na manje od 40% ako se rak otkrije u uznapredovalim stadijumima.
„Rano otkrivanje spasava živote“, rekao je Salhia, koji je takođe vanredni profesor i privremeni predsedavajući za translacionu genomiku na Keck School of Medicine USC. Ako možemo tačno da identifikujemo rak jajnika u ranoj fazi, možemo promeniti ishod bolesti i zaista povećati stopu preživljavanja.“
OvaPrint test koristi pristup poznat kao metilacija DNK bez ćelija, obećavajući novi način za otkrivanje ranih stadijuma raka različitih tipova. Test traži fragmente DNK koji kruže u krvi i koji su metilovani određenim nukleinskim kiselinama. Metilacija je kompleksna modifikacija DNK u ćelijama koja može da promeni način na koji se geni eksprimiraju u telu – a takođe se može koristiti kao biološki marker bolesti.
Testiranjem ovih ranih molekularnih promena, OvaPrint je dizajniran da identifikuje HGSOC kada je rak nov i relativno lak za lečenje, za razliku od većine postojećih testova za rak jajnika.
Salhia i njene kolege fokusirale su se isključivo na HGSOC podtip raka jajnika u ovoj studiji, umesto da gledaju na sve podtipove odjednom. Istraživači su prikupili više od 370 uzoraka tkiva i krvi, upoređujući uzorke pacijenata kojima je dijagnostikovan rak jajnika u ranim fazama sa uzorcima sakupljenim od pacijenata sa normalnim jajnicima ili benignim tumorima.
Zatim su koristili metode sekvenciranja sledeće generacije da identifikuju genomske regione u normalnom tkivu i HGSOC tkivu koji su imali različite obrasce metilacije DNK. Bili su u stanju da identifikuju obrasce metilacije DNK na određenim nukleinskim kiselinama povezanim sa HGSOC-om i napravili su krvni test koji bi otkrio fragmente DNK u krvi koji su bili metilovani tim nuklearnim kiselinama.
Biopsija krvi je zatim testirana na uzorcima krvne plazme pacijenata sa HGSOC i onih sa benignim masama jajnika.
Tačnost testa se utvrđuje izračunavanjem njegove osetljivosti (niska stopa lažno negativnih rezultata) i specifičnosti (niska stopa lažno pozitivnih rezultata). OvaPrintova stopa tačnosti od 91% znači da ima i visoku osetljivost i visoku specifičnost, dok je većina drugih testova na tržištu visoka u jednom i niskom u drugom, rekao je Salhia.
Salhia je osnovao biotehnološku kompaniju, CpG Diagnostics Inc., da unapredi OvaPrint kao novi dijagnostički alat za rak jajnika.
Istraživači pokreću prateću studiju kako bi potvrdili svoje rezultate na stotinama pacijenata. Ako rezultati naknadne studije potvrde efikasnost testa, planiraju da objave komercijalno održivu verziju testa za kliničku upotrebu u roku od dve godine.
Oni takođe istražuju da li se OvaPrint može modifikovati da otkrije druge podtipove raka jajnika. Na kraju krajeva, oni imaju za cilj da optimizuju test tako da se može koristiti za skrining široke populacije.