Visoki irački i jemenski lideri povezani sa Iranom i zaduženi za teško naoružane grupe zapretili su da će gađati interese SAD ako Vašington interveniše da podrži Izrael u njegovom sukobu sa Hamasom u Gazi.
Komentari dolaze usred snažne podrške Sjedinjenih Država odgovoru Izraela na napade i obećanja SAD da će brzo obezbediti dodatnu municiju Izraelu i rasporediti udarnu grupu nosača u istočnom Mediteranu.
U Jemenu, lider moćnog Huti pokreta upozorio je u utorak da će ta grupa na svaku američku intervenciju u Gazi odgovoriti bespilotnim letelicama, projektilima i drugim vojnim opcijama.
On je rekao da je grupa spremna da koordinira intervenciju sa drugim članovima takozvane „Osovine otpora“ koja obuhvata šiitske muslimanske frakcije u Iraku koje podržava Iran i libansku grupu Hezbolah, koja je već ušla u sukob.
Jemenski Huti pokret se bori protiv koalicije koju predvodi Saudijska Arabija od 2015. godine u sukobu koji je ubio stotine hiljada, tokom kojeg je gađao strateška dobra u Zalivu, pre svega energetske objekte u Saudijskoj Arabiji.
Jemen je uživao godinu dana relativnog mira dok mirovni pregovori dobijaju na snazi.
U Iraku, Hadi Al-Amiri, moćni irački političar blizak Iranu i ključna figura u međustranačkom savezu koji podržava vladu Bagdada, takođe je zapretio da će gađati američku imovinu, u komentarima datim tokom plemenskog okupljanja u prestonici.
„Ako oni intervenišu, mi bismo intervenisali…Ako bi Amerikanci otvoreno intervenisali u ovom sukobu…, mi ćemo smatrati sve američke mete legitimnim…, i nećemo oklevati da ih gađamo“, rekao je Al-Amiri u ponedeljak. .
On predvodi organizaciju Badr, šiitsku političku grupu koju podržava Iran i koja se sastoji od velikog dela iračkih narodnih mobilizacionih snaga (PMF), državne paravojne organizacije koja sadrži mnoge frakcije koje podržava Iran.
PMF je izrazio svoju „nedvosmislenu podršku“ palestinskim frakcijama koje se bore protiv Izraela, a iračka vlada je rekla da su palestinske operacije prirodni rezultat onoga što naziva „opresivnom“ politikom Izraela.
Proteklih godina, milicije u Iraku koje podržava Iran redovno su gađale američke snage u Iraku i američku ambasadu u Bagdadu raketama, iako su takvi napadi jenjali prema primirju od prošle godine, pošto Irak uživa period relativnog mira.
Sjedinjene Države trenutno imaju 2.500 vojnika u Iraku – i dodatnih 900 u Siriji – u misiji da savetuju i pomažu lokalnim snagama u borbi protiv Islamske države, koje su 2014. zauzele delove teritorije u obe zemlje.