Hiljade drevnih struktura mogu biti skrivene ispod Amazona

Hiljade drevnih struktura mogu biti skrivene ispod Amazona

Nekoliko mesta na Zemlji oblikuje naš utisak o netaknutoj sredini poput srca Amazona. Na 6,7 miliona kvadratnih kilometara, praktično svaki komad zemlje, svaki list, svaki bazen vode vrvi i cveta divljinom koja prkosi ukroćenju.

Ipak, usred tkanja korena drveća i trule vegetacije, skrivene slojevima prljavštine i haosa zelenila, sve je više dokaza o ljudskom uticaju koji datira hiljadama godina unazad.

U novoj studiji, naučnik daljinskog senzora Vinicijus Peripato iz Brazilskog Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja vodio je veliki tim istraživača u istraživanju znakova zemljanih radova pronađenih u LIDAR podacima od 5.315 kvadratnih kilometara.

Neka vrsta radarskog sistema zasnovanog na svetlosti, LIDAR koristi vreme laserskih bljeskova koje emituje letelica da proviri kroz slojeve lišća, zemlje i drugih materijala kako bi mapirao varijacije u strukturama, potencijalno otkrivajući rad ljudi.

Tehnologija je dokazala svoju vrednost u uklanjanju slojeva vegetacije u tropima iznova i iznova, otkrivajući skrivena naselja Maja i zemljane radove davno napuštenih sela duboko u Amazonu.

To što je ovaj najnoviji pogled na tlo ispod amazonske šumske krošnje otkrio znake pretkolumbovske ljudske okupacije onda ne bi trebalo da bude toliko iznenađenje.

Ali ono što je šokantno je razmera. U jednom pregledu, tim je pronašao 24 ranije neidentifikovana poremećaja u tlu u oblicima, lokacijama i aranžmanima koji snažno impliciraju arhitektonsko poreklo.

„Otkrili smo utvrđeno selo u južnoj Amazoniji, odbrambena i ceremonijalna mesta u jugozapadnoj Amazoniji, krunisane planine i megalitske strukture u Gvajanskom štitu i rečna mesta na poplavnim ravnicama u centralnoj Amazoniji“, izveštava istraživački tim.

Na jugu Amazona, uočeni su znaci gradića sa trgom u regionu za koji se veruje da je nekada bio dom desetinama hiljada ljudi, povezanih mrežama puteva koji su bili rivali onima u klasičnoj Evropi.

Na jugozapadu, istraživači su otkrili čudne geometrijske motive napravljene od zemlje daleko od bilo kakvih puteva.

Ekstrapolirajući širenje potencijalnih zemljanih radova na čitavom Amazonu, negde između 10.000 i 24.000 struktura bi još uvek moglo da leži skriveno ispod vekova lišća, sedimenta i rasta šuma.

To sugeriše da više od 90 procenata ljudske istorije Amazona tek treba da bude otkriveno, a kamoli da se analizira i o njoj izveštava.

Tragovi ovog drevnog naprednog društva takođe mogu još uvek ostati u samoj strukturi samog Amazonskog ekosistema. Peripato i njegov tim izmerili su pojavu i obilje 79 vrsta pripitomljenih drveća na skoro 1.700 delova šume, uključujući niz lokacija u blizini nepokrivenih zemljanih radova.

Od tih vrsta flore, nešto manje od polovine bilo je češće u blizini mesta drevnih okupacija, na primer brazilskog oraha (Bertholletia ekcelsa), dok je oko četvrtine bilo manje nego što se očekivalo.

Sve u svemu, pojava ili obilje 53 od 79 vrsta bilo je na neki način povezano sa prošlom distribucijom ljudi.

S obzirom na to da su mnogi imali višestruku upotrebu, uključujući vrste sposobne da proizvode jestivo voće i orašaste plodove, lako je zamisliti delove šume koji odjekuju ostacima pažljivo negovanih useva pošteđenih korova i konkurentnih biljaka, i oplođenih kompostiranim ostacima i pepelom poznatim kao tamna zemlja .

Za razliku od netaknute divljine, Amazon bi više mogao da liči na nekontrolisanu baštu koja je otišla u seme.

Praćenje fizičkih ostataka ovih lokaliteta moglo bi nam reći više o tome kako su kulture transformisale šumu da bi obezbedile zajednice takve veličine i raznolikosti, a da ne rizikuju samo njeno uništenje.