SAD počele da isporučuju municiju Izraelu

SAD počele da isporučuju municiju Izraelu

SAD su već počele da isporučuju kritično potrebnu municiju i vojnu opremu Izraelu, a Pentagon razmatra zalihe kako bi video šta još može brzo da se pošalje za jačanje svog saveznika u trodnevnom ratu sa Hamasom, rekao je u ponedeljak visoki zvaničnik Ministarstva odbrane, piše AP.

Avioni su već poleteli, rekao je zvaničnik, koji je odbio da saopšti detalje o oružju. Zvaničnik, koji je obavestio novinare pod uslovom anonimnosti da razgovaraju o osetljivim pošiljkama, takođe je upozorio da SAD pomno prate Hezbolah i druge grupe koje podržava Iran, napominjući da je odluka o prebacivanju američkih brodova u region bila da se odvrati bilo koji od njih od ulaska ili širenje sukoba protiv Izraela.

Pokret oružja došao je kada je predsednik Džo Bajden objavio da je broj poginulih u ratu u SAD porastao na 11.

Zvaničnik je rekao da SAD „preplavljuju zonu“ pozivima i drugim porukama tako da ekstremističke grupe i druge nacije znaju da ne bi trebalo da dovode u pitanje američku posvećenost podršci odbrani Izraela. Zvaničnik, međutim, nije želeo da komentariše da li će američke vojne snage uopšte biti korišćene.

Iako je zvaničnik rekao da SAD imaju sposobnost da podrže potrebe za oružjem u Ukrajini i Izraelu i održe bezbednost Amerike, brza isporuka municije u novom ratu izazvala je zabrinutost.

Kongres mora brzo da odobri više sredstava za SAD da bi mogle da daju i Izraelu i Ukrajini oružje i municiju koja im je sada potrebna, rekla je u ponedeljak sekretarka vojske Kristin Vormut.

„Namera je da se nagne napred u podršku Izraelu“, rekla je ona. „Ali posebno sa municijom i sposobnošću da istovremeno podržimo Izrael i Ukrajinu, potrebno je dodatno finansiranje da bismo povećali naš kapacitet za proširenje proizvodnje, a zatim i za plaćanje same municije.

Jasno je da se administracija sada suočava sa potencijalno konkurentnim zahtevima Izraela i Ukrajine za dodatno oružje. I dok u Kongresu postoji snažna dvostranačka podrška za pomoć Izraelu, naredni koraci su neizvesni, jer Domu nedostaje lider nakon zbacivanja predsednika republikanaca i Senata iz grada do sledeće nedelje.

Takođe je neizvesno da li će debata o daljoj pomoći Ukrajini, kojoj se protivi grupa ekstremno desnih republikanaca, iskomplikovati napore da se pomoć dodeli Izraelu.

Vormut je, govoreći na godišnjoj konferenciji Asocijacije vojske Sjedinjenih Država u Vašingtonu, rekao da je administracija još uvek „u ranoj fazi procesa procene naše sposobnosti da podržimo ono što je ID potrebno“, misleći na Izraelske odbrambene snage. Ona nije navela detalje, ali Dag Buš, pomoćnik vojnog sekretara za nabavku, rekao je novinarima na konferenciji da su u toku razgovori o tome šta SAD mogu da pruže. On je rekao da će verovatno biti širok spektar opreme, od malokalibarskog oružja do sofisticirane municije.

Većina naoružanja koje je već poslato u pomoć Ukrajini dolazi iz vojnih zaliha i odbrambenih kompanija brzinom koja je izazvala globalni lanac snabdevanja, i dok je vojska nedavno povećala proizvodnju nekih kritičnih linija, kao što je municija 155 mm za haubice, još nisu u punoj brzini.

S obzirom da je nova kopnena ofanziva u Gazi neminovna nakon subotnjeg iznenadnog napada Hamasa, vojni zvaničnici su u ponedeljak rekli da su zabrinuti zbog mogućnosti da zadovolje dodatnu potražnju za kopnenom municijom i da Kongres mora brzo da reaguje kako bi pružio pomoć na vreme.

Pored 11 američkih državljana čiju je smrt Bajden potvrdio, za neutvrđeni broj se i dalje vodi evidencija. Još nije jasno da li su nestali mrtvi, kriju se ili su uzeti kao taoci.

Bajden je rekao da SAD veruju da je verovatno da su američki građani možda među onima koje Hamas drži kao taoce, ali zvaničnici rade na tome da to potvrde.

„Uputio sam svoj tim da radi sa njihovim izraelskim kolegama na svakom aspektu talačke krize, uključujući razmenu obaveštajnih podataka i raspoređivanje stručnjaka iz cele vlade Sjedinjenih Država da se konsultuju i savetuju izraelske kolege o naporima za oporavak talaca“, rekao je Bajden u saopštenju. .

Napad Hamasa i odgovor Izraela ostavili su više od 1.100 mrtvih i hiljade ranjenih sa obe strane.

Nakon napada na Hamas, Bela kuća je zatražila od čelnika Senata da ubrzaju potvrđivanje kandidata predsednika Džoa Bajdena za sledećeg ambasadora u Izraelu, bivšeg ministra finansija iz Obamine ere i šefa kabineta Bele kuće Džeka Lua, navodi Američki zvaničnik koji nije bio ovlašćen da javno komentariše i zatražio je anonimnost. Bela kuća je dobila uveravanja da će Komitet Senata za spoljne poslove odložiti saslušanja za Lua, dodao je zvaničnik.

SAD su trenutno bez ambasadora nakon odlaska ambasadora Toma Najdesa u julu. Bajden je nominovao Lua u septembru.

Ministar odbrane Lojd Ostin rekao je u nedelju da je naredio udarnoj grupi nosača Ford da otplovi ka istočnom Mediteranu kako bi bila spremna da pomogne Izraelu. USS Gerald R. Ford, najnoviji i najnapredniji nosač aviona u mornarici, i njegovih oko 5.000 mornara i palube ratnih aviona biće praćeni krstaricama i razaračima u demonstraciji sile koja je zamišljena da bude spremna da odgovori na bilo šta, od eventualno sprečavanje da dodatno oružje stigne do Hamasa i vršenje nadzora.

Visoki zvaničnik Ministarstva odbrane rekao je da je zabrinutost da će Hezbolah otvoriti drugi front nasilja protiv Izraela glavni razlog za premeštanje brodova u istočni Mediteran. Zvaničnik je rekao da su SAD duboko zabrinute da će Hezbolah i druge grupe koje podržava Iran doneti pogrešnu odluku da pokušaju da „nagomilaju“ i prošire rat.

Zajedno sa Fordom, SAD šalju krstaricu USS Normandi i razarače USS Thomas Hudner, USS Ramage, USS Carnei i USS Roosevelt, a SAD povećavaju vazduhoplovstvo F-35, F-15, F-16 i A -10 eskadrila borbenih aviona u regionu.

Udarna grupa nosača aviona sa sedištem u Norfolku u Virdžiniji već je bila na Mediteranu. Prošle nedelje je izvodio pomorske vežbe sa Italijom u Jonskom moru. Nosač je u svojoj prvoj punoj implementaciji.

Visoki zvaničnici Pentagona i Stejt departmenta obavestili su senatore u nedelju uveče, a lider većine Čak Šumer rekao je da su uvereni da Sjedinjene Države daju Izraelu „sve što im treba“.