Možda je to u velikoj meri zanemareno u izbornim debatama, ali emisije gasova staklene bašte na Novom Zelandu su konačno na putu do smanjenja.
Godišnja emisija ugljen-dioksida iz sagorevanja fosilnih goriva je najniža od 1999. godine, a 12-mesečni udeo električne energije iz obnovljivih izvora ponovo je iznad 90% po prvi put od 1981. godine. Ministarstvo za životnu sredinu je obavestilo Novi Zeland da je na putu da ispuni prvi (2022-2025) budžet za ugljenik.
Sve ovo se može pripisati nizu faktora, uključujući poništavanje fosilnog gasa, puna hidro jezera, visoke cene benzina i rad od kuće. Ali klimatske politike kao što su Šema trgovanja emisijama (NZ ETS), popust na čist automobil i Fond za hitne klimatske reakcije (CERF) dale su značajan doprinos preokretu.
Trenutne politike dekarbonizacije su i nastaviće da donose stvarna smanjenja emisija, pod uslovom da ostanu na snazi.
Zbog toga je zabrinjavajuće da Nacionalna partija planira da uzme 2,3 milijarde dolara od CERF-a (skoro dve trećine bilansa fonda sredinom 2022. godine) da plati smanjenje poreza. Argument da će pojedinačna domaćinstva koristiti smanjenje poreza da donesu sopstvene odluke o dekarbonizaciji nije potkrijepljen dokazima i nema kredibilitet.
Laburistička partija je takođe uronila u ovaj fond, uzimajući 236 miliona dolara za plaćanje rabata za kućne instalacije solarnih panela i baterija, i šeme energije u zajednici. Ovo može dovesti do nekih još nekvantifikovanih smanjenja emisija.
Izdvajanja iz fonda za vladine investicije u industriju dekarbonizacije (GIDI) za NZ Steel i Fonterra pokazuju direktno i merljivo izbegavanje emisija. Instalacija električne peći u NZ Steel-u za korišćenje otpada će uštedeti 1% (800.000 tona ekvivalentne emisije CO₂, ili tCO₂e) bruto emisije Novog Zelanda u 2021. Podrška Fonterri da pretvori kotlove na ugalj u šest elektrana na obnovljive izvore energije će uštedeti 1,4% (1,1 MtCO₂e).
Partija zakona se obavezala da će ukinuti ovaj fond.
Fond za dekarbonizaciju državnog sektora, procenjen na 215 miliona dolara i koji se koristi za smanjenje emisija u vladinim organizacijama, uključujući bolnice i univerzitete, na putu je da obezbedi uštede emisija od skoro milion tona tokom deset godina (0,1% godišnje).
Od uvođenja popusta na čist automobil u julu 2021., prodaja električnih vozila se upetostručila i sada imaju 12% tržišnog udela. Tržišni udeo svih vozila sa niskom emisijom porastao je sa 20% na 60%, što je lako prevazišlo ciljeve za emisiju štetnih gasova standarda čistog automobila koji je stupio na snagu ove godine.
Iako ove stope povećanja mogu izgledati impresivno, stvarni broj električnih vozila ostaje veoma nizak. Bez obzira na to, smanjenja emisija već idu na stotine hiljada tona godišnje, od čega je značajan deo posledica popusta na čist automobil.
Novi Zeland još nije na putu da ispuni svoje međunarodno obećanje (poznato kao nacionalno utvrđeni doprinos, ili NDC, i koje pokriva sve emisije od 2021. do 2030.) ili drugi i treći budžet za ugljenik.
Mnoga važna pitanja politike su ili nerešena ili su zaglavljena u razmatranju: kako ispuniti NDC, da li i kako dati prioritet smanjenju bruto emisija u odnosu na sadnju drveća, kako smanjiti poljoprivredne emisije.
U svom predizbornom fiskalnom i ekonomskom ažuriranju, Ministarstvo finansija je upozorilo na rizike koje ove neizvesnosti nose: „Stvarni troškovi postizanja ciljeva smanjenja emisija i rešavanja rizika od klimatskih promena verovatno će premašiti ukupnu veličinu Fonda za klimatske vanredne situacije.
U godini do juna 2023. nafta je bila odgovorna za skoro tri četvrtine emisija fosilnih goriva. Dve trećine ovog iznosa dolazi od transporta. Ali emisije iz transporta bi trebalo da padaju za 41% do 2035. godine — ogroman zadatak koji će uključivati snažan pritisak na sva tri dela okvira za izbegavanje/promena/poboljšanje transporta.
Nažalost, okvir izgleda klimavo.
Što se tiče izbegavanja, čak ni nacrti lokalnih planova za izbegavanje putovanja automobilom još nisu spremni. Laburisti i National se takmiče ko može da ponudi najekstravagantnije planove autoputeva, za koje se zna da podstiču vožnju.
Kada je reč o menjanju vidova transporta, došlo je do izvesnog proširenja gradskih biciklističkih staza. Ali gradska železnička linija Oklanda neće biti otvorena do 2026. godine. I mnogo toga mora da se desi da bi se ispunio nacrt saveta Komisije za klimatske promene da se „kompletiraju mreže biciklističkih staza do 2030. i preduzmu koraci za završetak brzih transportnih mreža do 2035. godine“.
Nacionalna partija planira da smanji finansiranje javnog prevoza i poveća cene karata.
Što se tiče poboljšanja, Nacionalna partija planira da ukine popust na čist automobil i oslabi standard čistog automobila. Trenutni plan zahteva da 30% celokupnog voznog parka lakih vozila bude bez emisija do 2035. godine (trenutno na 1,4%), što je ambiciozno, ali izvodljivo u okviru postojećeg okvira.
Novi Zeland još uvek nema nikakav standard efikasnosti goriva ili koordiniranu politiku o emisiji teških vozila.
Udeo Novog Zelanda u obnovljivim izvorima za svu energiju (ne samo električnu energiju) decenijama je zaglavljen ispod 30%. Trebalo bi da dostigne 50% do 2035. godine, a zatim nastavi da raste sve dok upotreba fosilnih goriva ne bude skoro u potpunosti eliminisana.
Novi Zeland ima neiskorišćene resurse obnovljive energije, vetra, sunca i geotermalne energije. Sada se istražuje još veća ponuda vetra na moru.
Na nedavnoj novozelandskoj konferenciji o energiji vetra, raspravljalo se o mnogim velikim mogućim projektima. Ali delegati su rekli da moraju da budu sigurni da će potražnja za električnom energijom biti prisutna pre nego što donesu konačne odluke o ulaganju.
Sudbina Fonda za hitne klimatske reakcije je od velikog značaja, kao što pokazuju međunarodni dokazi:
„Upotreba prihoda od cena ugljenika, a ne same cene ugljenika, izaziva promene.
Iscrpljivanje ovog fonda će usporiti elektrifikaciju i potražnju za obnovljivom energijom.
Trenutni plan smanjenja emisija na Novom Zelandu, koji traje do 2025. godine, je paket. Njegovi delovi podržavaju jedni druge i pokušavaju da uravnoteže potrebe mnogih ljudi. Ako je jedan deo oslabljen, razlika se mora nadoknaditi na drugom mestu.