Istraživači identifikuju vezu između crevnih bakterija i starenja kod reumatoidnog artritisa

Istraživači identifikuju vezu između crevnih bakterija i starenja kod reumatoidnog artritisa

Iako su bakterije u crevima korisne za varenje hrane i borbu protiv infekcija, dugo se sumnjalo da igraju ključnu ulogu u izazivanju reumatoidnog artritisa. Ovaj hronični inflamatorni poremećaj utiče na zglobove.

Istraživači sa klinike Maio otkrili su vezu između obilja specifičnih crevnih bakterija i pokretanja imunološkog odgovora na tkivo osobe. Takođe su otkrili da se to dešava i pre nego što se pojave klinički simptomi reumatoidnog artritisa. Svoje nalaze iz studije objavili su u časopisu Science Advances.

„Kako starimo, naše crevne bakterije i njihovi nusproizvodi se menjaju, što utiče na naš imuni sistem“, kaže stariji autor Veena Taneja, dr, imunolog iz Klinike Majo. Postoji poznata veza između neravnoteže u crevnim bakterijama, starenja i reumatoidnog artritisa, ali je teško dokazati ovu vezu kod ljudi. „Ovo istraživanje baca svetlo na složen odnos između crevne mikrobiote i reumatoidnog artritisa.“

Dr Taneja objašnjava da je teško utvrditi da li je mikrobiota creva uzrok bolesti kod pacijenata jer autoimuni odgovor prethodi pojavi kliničkih simptoma kod pacijenata od jedne do 10 godina.

„Mikrobiom creva može da drži ključ za razumevanje zdravog starenja, kako izbeći hronične bolesti i može dovesti do ranije dijagnoze i lečenja“, kaže dr Taneja.

Koristeći pretklinički model (eksperimentišući u laboratoriji, a ne na pacijentima), istraživači su utvrdili da crevna bakterija Eggerthela lenta izaziva autoimuni odgovor pre pojave kliničkih simptoma reumatoidnog artritisa. U tom odgovoru, imuni sistem proizvodi autoantitela koja greškom ciljaju i napadaju tkiva i ćelije tela umesto stranih napadača, kao što su bakterije ili virusi.

Ovaj isti mikrob takođe smanjuje aminokiseline kao što su arginin, citrulin i metaboliti triptofana na nivoe koji su sličniji onima kod mnogo starijih ljudi, koji vide postepeno pogoršanje svog imunološkog sistema usled starenja.

Pored svojih nalaza, istraživači su primetili vezu između Eggerthele lenta i viših nivoa ovih autoantitela kod pacijenata sa reumatoidnim artritisom, naglašavajući važnost razmatranja polno specifičnih faktora u bolesti.

Reumatoidni artritis ima genetsku predispoziciju; međutim, mnogi u riziku možda ne znaju da li su u opasnosti od teškog reumatoidnog artritisa

Ovaj biomarker može pomoći u dijagnostici teškog reumatoidnog artritisa i proceni njegove progresije.

Istraživanje sugeriše da bi kliničari mogli da koriste merenja metaboličkih nusproizvoda izazvanih ovim crevnim bakterijama kao marker za ozbiljnost bolesti. U porodičnim slučajevima i ljudima koji imaju gene podložne reumatoidnom artritisu, istraživači kažu da sekvencioniranje bakterija, autoantitela i metabolita – posebno kod zdravih žena – može pomoći da se predvidi verovatnoća da će kod njih razviti reumatoidni artritis.

Istraživači planiraju da rade na tome kako kliničari mogu da koriste Eggerthela lenta u svojim dijagnozama, posebno kod žena. Oni će proučavati da li ciljanje na njega upotrebom antibiotika ili specifičnih gena i metabolita može uticati na pretkliničku autoimunost kod reumatoidnog artritisa. Oni takođe istražuju vezu između Eggerthele lenta i njenog uticaja na starenje.