Fjučersi na američke akcije su opali u Aziji u ponedeljak usled vojnog sukoba na Bliskom istoku, što je podstaklo rast cena nafte i bezbednih luka, dok je septembarski izveštaj o zapošljavanju u SAD povećao očekivanja od inflacije kasnije tokom nedelje.
Ranu ponudu su dominirali japanski jen i zlato, dok je evro bio među glavnim gubitnicima na valutnim tržištima.
Cene nafte su porasle nakon što je Izrael napao palestinsku enklavu Gazu kao odmazdu za jedan od najkrvavijih napada u njihovoj istoriji, što je podstaklo zabrinutost oko prekida u snabdevanju. Cena nafte Brent je skočila za 2,93 dolara na 87,51 dolara po barelu, dok je američka nafta porasla za 3,04 dolara na 85,83 dolara po barelu.
Zlato je takođe bilo traženo, poskupevši za 0,8% na 1.848 dolara po unci.
Na valutnim tržištima, jen je bio glavni dobitnik, dok je evro oslabio. Evro je pao 0,3% na 157,44 jena, dok je dolar pao 0,1% na 149,14 jena. Evro je takođe oslabio 0,3% u odnosu na dolar na 1,0556 dolara.
Oprezno raspoloženje je bilo povoljno za državne obveznice nakon nedavne prodaje, a 10-godišnji fjučersi trezora su porasli za 18 otkucaja. Prinosi su bili oko 4,71% u poređenju sa 4,81% u petak.
Porast cena nafte bi mogao povećati inflacione pritiske, što je izazvalo pad akcija, s fjučersima S&P 500 koji su pali za 0,8%, a Nasdaq fjučersima koji su izgubili 0,7%.
Tokio je bio zatvoren, dok su Nikkei fjučersi pali za 0,7%.
Očekuje se da će vesti s Bliskog istoka i dalje uticati na tržišta, kao i početak sezone korporativnih zarada s izveštajima od JP Morgana, Citija i Wells Farga.
Snažan izveštaj o zapošljavanju u SAD je podstakao očekivanja da će kamatne stope ostati visoke, a podaci o potrošačkim cenama će biti još jedan ključni test za tržišta. Srednje prognoze predviđaju rast od 0,3% kako u naslovnom tako i u osnovnom indeksu cena, što bi moglo usporiti godišnji tempo inflacije.
Tržišta će takođe pratiti zapisnik sa poslednjeg sastanka Federalnih rezervi kako bi bolje razumela nameru banke u vezi s kamatnim stopama i planovima za ublažavanje politike. Fjučersi Fed fondova trenutno impliciraju 86% šanse za ostanak kamatnih stopa na istom nivou u novembru, uz predviđenih 75 baznih poena smanjenja cena do 2024. godine.
Kinesko tržište se vraća sa odmora, a očekuje se poplava podataka uključujući podatke o inflaciji, trgovini, kreditima i rastu pozajmljivanja.