Uočen veliki porast smrtnih slučajeva od oružja, predoziranja među decom u SAD

Uočen veliki porast smrtnih slučajeva od oružja, predoziranja među decom u SAD

Američka deca su sada bezbednija nego pre deceniju kada su u pitanju mnoge vrste povreda, sa dva očigledna izuzetka: drogom i oružjem.

To je suština nove studije koja se bavila trendovima povreda među decom i tinejdžerima u SAD između 2011. i 2021. godine.

Utvrđeno je da su povrede koje nisu bile fatalne od nesreća i napada pale za 55% odnosno 60%, respektivno, tokom tog vremenskog perioda. To uključuje značajan pad broja povreda usled saobraćajnih nesreća, padova i drugih nesreća koje su dugo bili vodeći uzroci povreda među decom.

Suprotstavljanje tim dobicima, međutim, bila je surova realnost oružja i droge.

Smrtni slučajevi vatrenim oružjem među decom i tinejdžerima porasli su za 87% tokom perioda istraživanja, dok su se nefatalne povrede vatrenim oružjem više nego udvostručile. U međuvremenu, smrtonosna predoziranja drogom su se takođe udvostručila.

„Kao društvo, uradili smo odličan posao u ciljanim intervencijama“, rekla je viši istraživač dr Rebeka Maniks iz Bostonske dečije bolnice.

Sve, od boljeg dizajna automobila i puteva, do kaciga, do proizvoda za domaćinstvo otpornih na decu, učinilo je decu bezbednijom na mnogo načina, rekao je Manniks.

„Ali ono što smo propustili,“ dodala je, „je da su najsmrtonosniji načini ranjavanja još uvek neverovatno dostupni deci“.

Nalazi, objavljeni 5. oktobra u časopisu Pediatrics, dolaze u vreme kada rekordan broj dece u SAD, uglavnom starijih tinejdžera, umire od povreda izazvanih oružjem.

U 2020., vatreno oružje je postalo vodeći uzrok smrti među Amerikancima uzrasta od 1 do 19 godina, što je po prvi put nadmašilo nesreće sa motornim vozilima. Obrazac se nastavio i 2021. godine, kada je oružje odnelo rekordnih 4.752 mlada života, prema drugoj nedavnoj studiji u Pedijatriji.

Skoro dve trećine tih smrtnih slučajeva bila su ubistva, dok su oko 30 odsto bila samoubistva, otkrili su istraživači.

Najnovija studija stavlja stvari u širu perspektivu, rekao je Manniks, posmatrajući nedavne trendove u svim vrstama pedijatrijskih povreda, fatalnih i nefatalnih.

Na mnogo načina, ustanovio je njen tim, deca su sada bezbednija. Tokom perioda istraživanja, povrede putnika u motornim vozilima su pale za 47%; povrede izazvane padom su smanjene za 53%; a povrede povezane sa prenaprezanjem smanjene su za 67%. Zabeležen je i pad od 63% povreda „zaraženih ili protiv” koje se mogu desiti tokom sporta, na primer.

Sve u svemu, deca su ređe povređena“, rekao je Maniks.

Nažalost, njen tim je otkrio, smrtonosne povrede su porasle tokom perioda studije: sa stope od 14 na 100.000 dece u SAD 2011. na nešto više od 17 na 100.000 do 2021. To je uglavnom podstaknuto porastom smrtonosnih povreda od oružja i droge. trovanja“ (koja uključuju predoziranje).

I dok su nefatalne povrede uglavnom opadale tokom vremena, bilo je nekoliko značajnih izuzetaka: povrede oružjem i samopovređivanje na bilo koji način. Poslednji je porastao za 57% u poslednjoj deceniji.

Manik je rekao da sve to daje zabrinjavajuću sliku: sve veći broj dece u krizi mentalnog zdravlja, prečesto sa pristupom smrtonosnim sredstvima za samopovređivanje.

Činjenica da je vatreno oružje sada vodeći uzrok smrti među decom u SAD odražava dve različite priče, kaže dr Patrik Karter, ko-direktor Instituta za prevenciju povreda vatrenim oružjem Univerziteta u Mičigenu.

„To je neuspeh u rešavanju vatrenog oružja s jedne strane i priča o uspehu u smanjenju povreda motornih vozila“, rekao je Karter, koji nije bio uključen u novu studiju.

Napomenuo je da je bilo potrebno mnogo godina i promena na više nivoa da bi se putevi učinili bezbednijim za decu – od zakona o sigurnosnim pojasevima i sedištima za automobile, do poboljšanja tehnologije vozila i dizajna puteva, do rešavanja problema vožnje u pijanom stanju.

I u početku je, dodao je Karter, postojao otpor tim merama.

Mora postojati ista vrsta višestrukog „guranja“ kada je u pitanju vatreno oružje, rekao je on. To bi moglo da znači promene u zakonima i poboljšanu tehnologiju koja samo vatreno oružje čini bezbednijim, rekao je Karter.

Za roditelje koji imaju vatreno oružje u kući, rekao je, držanje zaključanog i nedostupnog deci je osnovna mera bezbednosti.

Ali kada dete ima probleme sa mentalnim zdravljem koji povećavaju rizik od samopovređivanja, Karter je rekao da roditelji treba da odu korak dalje i da privremeno uklone pištolj iz kuće. On je primetio da prodavnice oružja ponekad nude skladištenje, ili roditelji mogu legalno da prenesu vatreno oružje članu porodice na neko vreme.

Manik-u, smanjenje drugih vrsta pedijatrijskih povreda pokazuje šta je moguće.

„I ranije smo preuzimali teške stvari“, rekla je ona. „Učinili smo svet bezbednijim. Ono što se dešavalo 1970-ih i 1980-ih je uspelo.“