Američki predsednik Džo Bajden ponudio je Izraelu u subotu „sva odgovarajuća sredstva podrške” nakon smrtonosnog napada palestinske militantne grupe Hamas i upozorio „bilo koju drugu stranu neprijateljsku Izraelu” da ne traži prednost, preneo je Rojters.
Napad islamističke grupe koju podržava Iran izbio je usred napora Bajdena i njegovog tima da pregovaraju o značajnom sporazumu o normalizaciji između neprijatelja Izraela i Saudijske Arabije i američko-saudijskom odbrambenom paktu.
Bajden je u subotu telefonom razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom kako bi mu ponudio podršku SAD, a scene nasilja su se prikazivale na američkim novinskim mrežama. Dvojica lidera su imali zategnute odnose, ali su se prošlog meseca sreli u Njujorku u znak solidarnosti.
„Jasno sam stavio do znanja premijeru Netanjahuu da smo spremni da ponudimo sva odgovarajuća sredstva podrške vladi i narodu Izraela“, naveo je Bajden u saopštenju objavljenom nakon njihovog poziva.
Bajden je takođe izdao tupo upozorenje.
„Izrael ima pravo da brani sebe i svoj narod. Sjedinjene Države upozoravaju na bilo koju drugu stranu neprijateljsku Izraelu koja traži prednost u ovoj situaciji“, rekao je on.
Do nasilja je došlo u trenutku kada je Vašington bio u neredu: republikanci traže naslednika svrgnutog predsednika Predstavničkog doma Kevina Makartija, a sa Bajdenom i njegovim demokratama se nazire budžetski obračun koji bi mogao da dovede do zatvaranja vlade za oko 40 dana.
Bajdenov izbor da bude ambasador SAD u Izraelu, bivši ministar finansija Džek Lu, tek treba da potvrdi Senat SAD.
Bajden je rano u subotu obavešten o događajima u Izraelu, a zvaničnici Bele kuće su radili tokom noći nadgledajući ih, rekao je zvaničnik.
Republikanci koji su želeli da svrgnu Bajdena na predsedničkim izborima 2024. požurili su da kritikuju njegovo postupanje sa situacijom.
„Iran je pomogao u finansiranju ovog rata protiv Izraela, a politika Džoa Bajdena koja je bila laka prema Iranu pomogla je da se popune njihove kase. Izrael sada plaća cenu te politike“, rekao je guverner Floride Ron DeSantis, republikanac koji se kandiduje za stranku predsednička nominacija.
Čini se da DeSantis misli na sporazum o razmeni zatvorenika koji je Bajdenova administracija dogovorila sa Iranom prošlog meseca. Prema sporazumu, Sjedinjene Države su se odrekle sankcija kako bi dozvolile transfer 6 milijardi dolara iranskih sredstava iz Južne Koreje u Katar, što je korak potreban da bi se izvršila razmena zarobljenika između SAD i Irana.
Zvaničnik Bajdenove administracije rekao je da još nije potrošen ni dolar od 6 milijardi dolara. Novac je namenjen isključivo u humanitarne svrhe.
„Ne mogu da komentarišem 2024. zbog Hatch zakona. Ali mogu da razjasnim činjenice: nijedan cent iz ovih sredstava nije potrošen, a kada se potroši, može se potrošiti samo na stvari kao što su hrana i lekovi za iranskog naroda“, rekla je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Adrijen Votson.
Hatch Act zabranjuje zvaničnicima Bele kuće da se bave političkim aktivnostima.
Uticaj napada Hamasa na pregovore o normalizaciji između SAD-Izraela i Saudijske Arabije bio je nejasan. Izaslanik Bele kuće za Bliski istok Brett McGurk je pre mesec dana bio u Saudijskoj Arabiji i razgovarao sa zvaničnicima, uključujući Palestince, o normalizaciji.
Sjedinjene Države su insistirale da svaki sporazum uključuje neke izraelske ustupke Palestincima, ali šta bi to bilo, ostaje predmet pregovora.
Rojters je prošlog meseca izvestio da je Saudijska Arabija odlučna da obezbedi vojni pakt koji zahteva od Sjedinjenih Država da brane kraljevstvo u zamenu za otvaranje veza sa Izraelom, i da neće održati dogovor čak i ako Izrael ne ponudi velike ustupke Palestincima u njihovoj želji za državnost.
Palestinski predsednik Mahmud Abas rekao je da svaki dogovor mora da prizna palestinsko pravo na državu unutar granica iz 1967. godine, uključujući istočni Jerusalim, i mora da zaustavi izgradnju izraelskih naselja.
Netanjahu je rekao da Palestinci ne bi trebalo da imaju veto na bilo koji mirovni sporazum.