Nove borbe izbile su između malijske vojske i naoružanih pobunjeničkih grupa u oblasti južno od Kidala u petak uveče, pri čemu su obe strane tvrdile da kontrolišu grad Anefis u noći, piše AP.
Oružani pokreti, koji se dugo bore za nezavisnu državu pod nazivom Azavad, naveli su u saopštenju da su oborili neodređenu letelicu zajedno sa šest drugih dronova za koje se navodi da pripadaju ruskom privatnom vojnom preduzeću Vagneru.
Malijska vojska je, međutim, saopštila da je probila odbranu pobunjenika i da je izvršila „veoma visok broj mrtvih na strani terorista“ u blizini Anefisa, oko 100 kilometara (62 milje) južno od grada Kidala.
Nasilje je poslednje u nizu sve češćih napada pobunjenika, poznatog kao Stalni strateški okvir za mir, bezbednost i razvoj (CSP-PSD).
Analitičari kažu da to signalizira raspad mirovnog sporazuma iz 2015. potpisanog između vlade i etničkih pobunjenika Tuarega koji su nekada proterali bezbednosne snage iz severnog Malija dok su pokušavali da tamo stvore državu Azavad.
Mirovni sporazum iz 2015. je između ostalog tražio da se bivši pobunjenici integrišu u nacionalnu vojsku. Ali sada postoji zabrinutost da su se bivši pobunjenici koji su se pridružili vojsci prema sporazumu iz 2015. „pridružili redovima terorista“, navodi se u pismu koje je potpisao načelnik štaba Malija Gal. Oumar Diarra koji je procurio na društvenim mrežama.
Demokratski izabrani predsednik Malija svrgnut je državnim udarom 2020. Otkako je preuzeo vlast, pukovnik Asifmi Goita je udaljio ovu zapadnoafričku zemlju od njenih međunarodnih partnera koji su dugo pomagali u borbi protiv islamskih ekstremista. Bivša kolonizatorka Francuska, koja je 2013. predvodila vojnu intervenciju za zbacivanje džihadista sa vlasti, od tada je premestila svoje snage izvan Malija.
Ranije ove godine, hunta je zbacila mirovnu misiju UN, koja je u zemlji delovala deceniju. Otkako su mirovne snage završile prvu fazu svog povlačenja u avgustu, napadi na severu Malija su se više nego udvostručili.