Komisija Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Južnom Sudanu optužila je Nacionalnu bezbednosnu službu te zemlje da preti medijima i civilnom društvu i podriva izglede za demokratsku tranziciju, piše AP.
Novi izveštaj – zasnovan na nezavisnim istragama komisije UN-a iz 2023. – objavljen je u četvrtak i saopštava detalje o napadima na novinare i članove civilnog društva, kako unutar tako i van zemlje.
Novinari su bili podvrgnuti nadzoru, zastrašivanju i kršenju ljudskih prava, uključujući proizvoljno pritvaranje, navodi se u izveštaju UN.
„Nezavisni mediji i živo civilno društvo predstavljaju kritične glasove u razvoju odgovornog upravljanja i demokratskih procesa potrebnih da bi se omogućio mir i osigurala ljudska prava“, rekla je Iasmin Sooka, predsednica Komisije UN za ljudska prava u Južnom Sudanu.
Južni Sudan prolazi kroz politički tranzicioni period nakon građanskog rata koji je potresao zemlju od 2013. do 2018. godine, kada su predsednik Salva Kiir potpisali mirovni sporazum i njegov rival koji je postao potpredsednik Riek Mačar.
Izbori su zakazani za decembar 2024.
Izveštaj Komisije UN-a opisuje kršenja ljudskih prava političkog izveštača Voje Emanuela, koji je u maju 2023. objavio na društvenim mrežama da je napustio novinarstvo, rekavši da se plaši za svoj život.
Ministar informisanja Južnog Sudana, Majkl Makuei Luet, u petak je odbacio izveštaj kao „isecanje i lepljenje“.
„Izveštaji su veoma jasni i sve vreme su sistemski. Ako ih pažljivo pratite, videćete da nema ništa novo, ali to je onaj prošlogodišnji izveštaj koji su isekli i zalepili bez ikakvih promena“, rekao je Makuei novinarima u Džubi.
Komisija UN zabrinuta je zbog netrpeljivosti prema kritičarima vlasti pre izbora.
„Južnom Sudanu još uvek nedostaje sudija koji bi preispitao i smanjio represiju nad ljudskim pravima i rešio sporove koji mogu nastati kroz izborne procese“, rekao je član komisije Karlos Kastresana Fernandez.
Fernandez je rekao da vladi treba predugo da uspostavi institucije tranzicione pravde, nazivajući svoja odlaganja „politički proračunatom strategijom za održavanje prevlasti vladajućih elita“.
Izveštaj takođe poziva vladu Južnog Sudana da hitno prekine nezakonitu cenzuru medija i da ukine ograničenja građanskih i političkih aktivnosti.