Viši javni tužilac Nenad Stefanović nedavno je podneo inicijativu Etičkom odboru Visokog saveta tužilaštva protiv kolege Gorana Ilića, inače zamenika republičkog javnog tužilaštva, zbog izjave koju je dao za medije. Stefanović je prijavu podneo jer je Ilić, prema njegovom mišljenju, prekršio kodeks, što je naišlo na oštru osudu stručne javnosti.
Stefanović je inicijativu podneo zbog izjave koju je Ilić dao za medije, u kojoj je govorio o puštanju Milana Radoičića, organizatora oružanog sukoba u Banjskoj, na slobodu, piše portal Nova.rs.
„Kada govorite o sukobu dve strane u Banjskoj, s obzirom da Republika Srbija ne priznaje institucije Kosova, morate da zanemarite činjenicu da se tu desio sukob sa predstavnicima nekih institucija koje su sa stanovišta našeg ustavnog poretka nepriznate i u takvom slučaju morate da kreativno tumačite činjenice i u tom smislu kvalifikacije su manje više jedino moguće i ispravne u ovoj situaciji“, rekao je Ilić za Euronews, dodavši da u vezi sa ovim postupkom zabrinjava je opšti stav javnosti da tužilaštvo nije samostalno.
Tokom gostovanja osvrnuo se i na rad Višeg javnog tužilaštva.
„Bojim se da taj utisak o nesamostalnosti javnog tužilaštva nije promenjen u poslednje vreme iako su se desile ustavne promene, a utisak o nesamostalnosti je naročito povezan sa politički osetljivim predmetima“, rekao je Ilić i dodao da su tome doprineli neki postupci Nenada Stefanovića, koji rukovodi tim tužilaštvom, a u odnosu na kolege tužioce.
Očigledno je ova izjava izrevoltirala Stefanovića, te je ubrzo usledila reakcija. Iz VJT je saopšteno da je inicijativa pokrenuta jer je, kako tvrde „apsolutno neprihvatljivo sa aspekta Etičkog kodeksa da Ilić, kao Javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva, dakle najvišeg javnog tužilaštva u Srbiji, javno iznosi ličan i proizvoljan stav o tome da u javnosti postoji „utisak o nesamostalnosti javnog tužilaštva“, povezan sa politički osetiljivim predmetima“.
Ovo nije prvi put da se tužilac Ilić nalazi na meti napada Stefanovića, ali i njegovog udruženja. O tome je govorio i Ilić pre nekoliko meseci, u autorskom tekstu za nedeljnik NIN.
„Samo tokom 2019. Udruženje sudija i tužilaca i predsednik tog udruženja Nenad Stefanović imali su najmanje 101 saopštenje ili izjavu u kojima se kritikuju izborni članovi Državnog veća tužilaca (u to vreme sam izborni član DVT-a) ili ja lično u tadašnjem svojstvu poverenika za samostalnost javnog tužilaštva“, rekao je Ilić tada u autorskom tekstu.
Potez Nenada Stefanovića naišao je na burne reakcije ljudi iz pravosuđa, među kojima su i tužiteljke Bojana Savović i Jasmine Paunović, koje su se takođe našle na meti svg nadređenog, inače više javnog tužioca, jer su mu se usprotivile.
„Protiv Gorana Ilića, javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva podneta je još jedna inicijativa Etičkom odboru VST u kojoj Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović tvrdi da je Goran Ilić prekršio Etički kodeks izjavom na TV Euronews Srbija emitovanoj 04.10.2023.godine. Goran Ilić je u toj izjavi naveo da zabrinjava opšti stav javnosti da tužilaštvo nije samostalno, da taj utisak o nesamostalnosti javnog tužilaštva nije promenjen u poslednje vreme, iako su se desile ustavne promene, a da je utisak o nesamostalnosti naročito povezan sa politički osetljivim predmetima, uključujući tu slučaj koji VJT u Beogradu vodi protiv Milana Radoičića. Ilić je naveo da će utisku nesamostalnosti posebno doprineti to što je na čelu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović, koji je utisku o nesamostalnosti doprinosio postupcima prema javnim tužiocima u VJT Beogradu i kritikama zalaganja javnih tužilaca za veći stepen samostalnosti“, navela je tužiteljka Savović.
„Smatram da inicijativa zbog ove izjave javnog tužioca Gorana Ilića predstavlja pokušaj zastrašivanja, još jedan pokušaj suzbijanja slobodnog mišljenja i nastavak demonstracije sile i samovolje Nenada Stefanovića koji na svaki istup javnih tužilaca u javnosti reaguje ili prijavljivanjem tužilačkim organima a da te prijave sasvim slučajno, sihronizovano i horski prati “disciplinovanje” javnih tužilaca kroz tabloidne članke“, kaže ona.
Dodaje i da Stefanović svojim postupanjima u predmetima za koje je javnost zainteresovana i dalje krši Zakon o javnom tužilaštvu, zloupotrebljava hijerarhijska ovlašćenja oduzimajući predmete po ličnom nahođenju, te kako i dalje ne postupa nepristrasno i grubo narušava poverenje u nepristrasnost u svom radu i radu celog Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Sa druge strane, potez Stefanovića je prokomentarisala i tužiteljka Jasmina Paunović.
„Kada je u pitanju Više javno tužilaštvo u Beogradu, samostalnost kao takva poljuljana je početkom februara meseca ove godine i njeno obeležje je bitno urušeno, kako unutar samog tužilaštva, tako i van njega. Ova konstatacija proizilazi iz ophođenja Glavnog javnog tužioca u odnosu na rad javnih tužilaca, vezano za njihovo postupanje u predmetima, koji su im dodeljeni u rad. Ovakav odnos oslikava se i u javnosti, i umnogome doprinosi narušavanju ugleda, kao i poverenja javnosti u rad tužilaštva. Kao javni tužilac, Vrhovnog javnog tužilaštva, Goran Ilić, koji je hijararhijski u nadređenom položaju, da je višedecenijski javni tužilac, da poseduje ovlašćenja koja mu apsolutno dozvoljavaju da profesionalno komentariše postupanje u predmetima svakog javnog tužilaštva, sa dignitetom javno, jer je i posao po svojoj prirodi javan“, navela je tužiteljka i dodala:
„Možda, podnosiocu inicijative upravo smeta ta javnost, te s toga i reaguje na ovaj način! Postavlja se pitanje, kako je moguće da nekom ko odgovorno, profesionalno, poštujući princip samostalnosti, može tužilac višeg ranga, javnim istupom, da naruši tu samostalnost i naruši čast i ugled, kao i poverenje javnosti? Takođe, kako je moguće da Glavni javni tužilac i dalje oduzima predmete javnim tužiocima i po sopstvenom nahođenju ih daje u rad svojim podobnim kadrovima i to bez njihovog znanja, dok su odsutni, a da rad u istima nije hitan“.