Ruski parlament raspravlja o ukidanju zabrane nuklearnog testiranja

Ruski parlament raspravlja o ukidanju zabrane nuklearnog testiranja

Ruski poslanici uskoro će se uključiti u diskusije u vezi sa potencijalnim povlačenjem ruske ratifikacije Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT) iz 1996. godine, predloga koji je ranije ove nedelje izneo predsednik Vladimir Putin, rekao je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.

Viši zakonodavac je obećao da će se ovo razmatranje u donjem domu ruskog parlamenta održati na predstojećoj sednici saveta za utvrđivanje dnevnog reda. On je istakao da će ova odluka biti u skladu sa nacionalnim interesima zemlje.

CTBT zabranjuje sve nuklearne eksplozije bez obzira na svrhu i okruženje, proširujući ograničenja postavljena u ranijem Ugovoru o delimičnoj zabrani testiranja. Za razliku od svog prethodnika iz 1963., sadašnji sporazum nikada nije stupio na snagu, pošto su neke zemlje, uključujući SAD, odbile da ga ratifikuju.

Putin je izneo neefikasnu zabranu tokom svog učešća u diskusionom klubu Valdaj u četvrtak, dok je razgovarao o ruskom napretku novih sistema nuklearne isporuke. On je napomenuo da su neki savetnici tvrdili da se prava održivost nove platforme može u potpunosti pokazati samo kroz stvarnu detonaciju nuklearnog tereta.

„Nisam spreman da kažem da li treba da sprovedemo testove ili ne. Ali ponašajući se kao ogledalo u odnosima sa SAD… to možemo da uradimo“, rekao je on, govoreći o statusu CTBT-a. Međutim, Putin je naglasio da konačna odluka o sporazumu leži na Državnoj dumi.

Odgovarajući na Putinove i Volodinove izjave, portparol Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je u petak da ukoliko poslanici odluče da povuku međunarodnu obavezu Rusije, to ne znači automatski nastavak nuklearnih testiranja.

SAD su poslednji put izvele nuklearni test uživo 1992. godine, dok su Rusija, tadašnji Sovjetski Savez, to uradile 1990. Putin je više puta upozoravao da će Moskva, ako Vašington prekrši de fakto moratorijum na testiranje, odgovoriti na isti način kako bi održala paritet u odvraćanju.