Porodice zatvorenih tuniskih disidenata obraćaju se Međunarodnom krivičnom sudu tražeći pravdu

Porodice zatvorenih tuniskih disidenata obraćaju se Međunarodnom krivičnom sudu tražeći pravdu

Članovi porodica sedam zatvorenih tuniskih opozicionara uputili su u četvrtak svoju potragu za pravdom Međunarodnom krivičnom sudu, najavljujući planove da zatraže od Tribunala da istraži tvrdnje o političkom progonu i kršenju ljudskih prava od strane administracije predsednika Kajsa Sajeda, piše AP.

Opozicija Tunisa sve više osuđuje Saiedov autoritarni pomak, rekavši da to predstavlja smanjenje uspeha postignutih od protesta Arapskog proleća 2011. koji su zahvatili Bliski istok. U Tunisu je ustanak doveo do ustavne reforme i demokratskih reformi.

Međutim, Saiedova vlada se obračunala sa protivnicima i zatvorila disidente, uključujući opozicionog lidera Racheda Ghannouchija i bivšeg poslanika Saida Ferjanija.

Članovi porodica koje su podnele peticiju MKS-u opisali su njegovu vladavinu kao razarajući povratak autokratiji pre arapskog proleća gde su disidenti zatvarani i mučeni.

„Tužno je videti“, rekla je Jusra Ganuči, ćerka zatvorenog 82-godišnjeg opozicionog lidera. Njen otac je ranije ove nedelje bio u trodnevnom štrajku glađu.

„Moramo da pozovemo svet da ne zatvara oči pred ovim kršenjima i da ne podržava diktature“, rekla je ona u Hagu. „Ovde smo i da pošaljemo poruku demokratskim nacijama i evropskim vladama da ne podržavaju i legitimišu Kais Saieda.

Sedamnaest drugih istaknutih disidenata nedavno je štrajkovalo glađu iz zatvora, a nekoliko njih još uvek traje. Javhar Ben Mbarek, šef vodeće anti-Saied koalicije, nastavlja svoj otvoreni štrajk glađu.

Članovi porodice podneli su sličan slučaj Afričkom sudu za ljudska i narodna prava ranije ove godine i takođe su podneli peticiju Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu za sankcije protiv vlade Tunisa.

„Vratili ste se u vreme kada ste bili dete i videli ste ga u zatvoru… kada niste mogli da razgovarate s njim jer je tortura bila toliko strašna da je bio u komi“, rekao je Kaouter Ferjani o svom ocu, koji je takođe bio zatvoren tokom obračuna 1987. godine.

„Koliko god loše bilo tada, morala sam da vidim svog oca“, dodala je ona, rekavši da mu je sada odobreno samo da vidi svog advokata i nikog drugog.

Dve ćerke su rekle novinarima o sve većem broju hapšenja sudija, političara, novinara i istaknutih opozicionih ličnosti. Prema njihovom broju, najmanje 42 istaknute ličnosti su zatvorene. Mnogi se suočavaju sa oštrim optužbama za ugrožavanje državne bezbednosti.

Peticija MKS ima za cilj da skrene dalju pažnju na sve represivniji politički pejzaž Tunisa otkako je revidirao ustav 2021. godine, omogućavajući Saiedu da proširi svoja ovlašćenja, zamrzne rad parlamenta i vlada uglavnom dekretima.

Kako ekonomija zemlje tone, Saiedova vlada je zatvorila kritičare iz celog političkog spektra – desnice, levice, islamističke i sekularne. To je takođe izazvalo animozitet prema migrantima iz podsaharske Afrike koji je često eskalirao do nasilja.

„On koristi populistički diskurs koji demonizuje i nastoji da nahrani mržnju i podele, bilo da se radi o strancima ili u tretmanu subsaharskih migranata ili među samim Tunižanima“, rekao je Jaza Cherif, sin naučnika i aktivistkinje Chaime Isse.

Issa je nedavno pušten i stavljen u kućni pritvor. Više od 20 protivnika Sajeda čami u zatvoru od februara.

Advokat grupe Rodni Dikson rekao je da su porodice u četvrtak podnele ono što se zove podnesak po članu 15, pružajući tužilačku dokumentaciju koja sadrži tvrdnje o najmanje jednom od četiri zločina za koje se bavi — genocidu, zločinima protiv čovečnosti, ratnim zločinima ili zločinima agresija.

Svako može podneti takav zahtev sudu na preispitivanje. Iako su oni značajan kanal za MKS, nekoliko slučajeva napreduje do nivoa opsežnih istraga.

Ipak, peticije poput one u četvrtak koju su podnele tuniške porodice „pružaju jedinstven kanal… da skrene pažnju tužioca na navodne zločine“, rekla je Marija Elena Vinjoli, viši savetnik za međunarodno pravo u Human Rights Vatch-u.

U utorak je bivši desničarski poslanik Abir Musi, još jedan istaknuti protivnik Sajeda, priveden dok je pokušavao da podnese žalbu u palati Kartagina, sedištu tuniskog predsednika. U utorak je njen advokat Nafa Laribi rekao za TAP, zvaničnu novinsku agenciju Tunisa, da ne zna zašto je zadržana u pritvoru 48 sati.

Grupa advokata koji zastupaju Čauačija i četvoricu drugih disidenata ove nedelje je objavila da pravni proces „lišava zatvorenike slobode bez predstavljanja bilo kakvog opravdanja za optužbe protiv njih“.