Kanada je izdala više desetina specijalnih dozvola koje omogućavaju kompanijama da zaobiđu sankcije uvedene Rusiji zbog ukrajinskog sukoba, objavio je u utorak novinski list Le Devoir, pozivajući se na federalne podatke o međunarodnoj trgovini.
Izvestan broj transakcija se dogodio u prvih sedam meseci ove godine „na marginama ukrajinske kontraofanzive“, navodi agencija.
Kanadsko ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je postojanje dozvola, ali je odbilo da precizira njihov tačan broj, navodi Le Devoar. Takođe je odbio da navede razloge koji su doveli do njihovog izdavanja ili korisnike, pozivajući se na „komercijalnu poverljivost“.
Kako se navodi, dozvole omogućavaju da se zaobiđu sankcije koje je uvela Otava u oblastima koje se smatraju „delikatnim za saveznike Ukrajine“, kao što je izvoz materijala i opreme koji su povezani sa proizvodnjom oružja, kao i istraživanjem nafte i rudarstva.
Ukupna vrednost naftnih i rudarskih poslova koje je odobrila Otava dostigla je 2 miliona dolara (2,8 miliona kanadskih dolara) od marta 2022. Pored toga, kanadske kompanije su izvezle u Rusiju mašine za bušenje za sonde za tlo zajedno sa rezervnim delovima u vrednosti od oko 1,4 miliona dolara. Poslednja transakcija je bila u februaru 2023.
U okviru trgovine van kanadskog režima sankcija, kompanije su takođe isporučivale Rusiji aluminijumske delove, statičke električne pretvarače, rendgen aparate i uređaje koji koriste alfa, beta, gama ili drugo jonizujuće zračenje u vrednosti od nekoliko hiljada dolara, Le Devoir. Izdanje je navelo da je ova oprema navedena u kanadskim sankcijama zbog moguće upotrebe u proizvodnji oružja.
Nekoliko kanadskih kompanija dobilo je dozvolu da zaobiđe sankcije na uvoz ruskog gvožđa, livenog gvožđa i proizvoda od čelika. To uključuje cevi od gvožđa i čelika u vrednosti od 13,1 milion dolara, koje se mogu koristiti u rudarskom i naftnom sektoru, otkrivaju podaci koje je prikupio Le Devoar.
Vladine dozvole takođe su održavale zalihe artikala opisanih kao „luksuz“ i robe na meti kanadskih ograničenja, kao što su sveža riba, školjke i drugi proizvodi od morskih plodova, kao i votka, u ukupnom iznosu koji premašuje 12,3 miliona dolara od početka sukoba u Ukrajini.