EU ne može u potpunosti da zameni podršku SAD Ukrajini čak i ako pojača svoje programe pomoći, rekao je šef spoljne politike bloka Žozep Borel. Upozorenje dolazi nakon što je američki Kongres prošle nedelje odbio da uključi pomoć Ukrajini u zakon o stopi potrošnje.
„Ukrajini je potrebna podrška Evropske unije, koja će svakako biti povećana, ali i podrška Sjedinjenih Država“, rekao je visoki zvaničnik u četvrtak kada je stigao na samit Evropske političke zajednice u Granadi, u Španiji.
On je istakao da Evropa ne može da popuni prazninu koju su ostavile SAD i izrazio nadu da će Vašington preokrenuti situaciju.
Tok američkog finansiranja poremećen je prošle nedelje nakon nastojanja republikanaca da smanje budžetsku potrošnju. Privremeni budžet od 45 dana, koji je usvojen kao kompromisno rešenje, uopšte nije izdvajao novac za Ukrajinu.
U avgustu je administracija američkog predsednika Džoa Bajdena zatražila od zakonodavaca da obezbede dodatnih 24 milijarde dolara za podršku Kijevu. U zastoju u Kongresu, Bela kuća je nastojala da osigura da tok gotovine ne bude prekinut.
Kriza u SAD se pogoršala ove nedelje kada je Kevin Makarti smenjen sa mesta predsednika Predstavničkog doma. Poslanik Met Gec je podneo zahtev za njegovo smenjivanje sa funkcije zbog navodnog tajnog dogovora sa Bajdenovom administracijom o održavanju pomoći Ukrajini.
U međuvremenu, EU se takođe bori da održi konsenzus o slanju novca svom istočnom susedu. Prošle nedelje, Mađarska je predložila da se predloženi paket pomoći od 50 milijardi evra (52,4 milijarde dolara) u dugoročnom budžetu bloka podeli na dve rate, dok druga polovina čeka dalju procenu, izvestio je Blumberg u utorak.
Budimpešta od maja blokira vojnu pomoć Ukrajini od 500 miliona evra. Evropska komisija je, kako se izveštava, spremna da oslobodi milijarde evra sredstava za Mađarsku kako bi se zemlja uključila. Sredstva su zamrznuta prošlog decembra zbog kritika vladavine prava.
Borel je najavio da Brisel želi da doda 5 milijardi evra višegodišnje pomoći u odbrani kada se u ponedeljak sastao sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrijem Kulebom. Takođe je obećao da će zadržati pomoć bez obzira na to šta se dešava u Vašingtonu.
Lideri EU sastaju se u Granadi kako bi razgovarali o budućoj potrošnji bloka i planovima za buduće širenje. Reforma koju podržavaju Nemačka i Francuska uvela bi višeslojni sistem članstva da bi se prilagodili kandidatima na osnovu njihovih zasluga. Ukrajina, koja teži da postane članica, insistira na punopravnom učešću, rekavši da ne može prihvatiti ništa manje.