Suvlasnik firme Matijević: Zainteresovani smo za kupovinu hotela Slavija

Suvlasnik firme Matijević: Zainteresovani smo za kupovinu hotela Slavija

Suvlasnik kompanije „Matijević“ Bojan Matijević rekao je da će ta porodična firma otkupiti dokumentaciju za učešće na aukciji na kojoj će država ponuditi prodaju 100 odsto kapitala beogradskog hotela „Slavija“.

„Kao biznismeni zainteresovani smo za kupovinu svega što se prodaje, kupićemo dokumentaciju za hotel ‘Slaviju’, pa ćemo tek za dan-dva kada je pregledamo odlučiti da li ćemo učestvovati na aukciji“, rekao je Matijević, jedan od sinova biznismena Petra Matijevića koji upravljaju kompanijom.

Dodao je da konačnu odluku ne mogu da donesu dok ne vide konkretno imovinu hotela i uslove jer ima dosta „nepoznanica“.

Matijević je rekao da njihov hotel „Centar Beograd“ na Trgu republike dobro posluje i da ta kompanija želi, ako je moguće, da objedini simbole Beograda, kupovinom hotela „Slavija“.

Naveo je da hoteli koji su u vlasništvu kompanije posluju zadovoljavajuće i da je popunjenost kapaciteta „Centra Beograd“ 90 odsto, kao i hotela „Aleksandar“, „Centar Novi Sad“ i „Ribarsko ostrvo“ 90 odsto, a hotela „Vojvodina“ u Zrenjaninu 70 odsto. ;

Ministarstvo privrede Srbije raspisalo je poziv za prodaju 100 odsto državnog udela hotela „Slavija“, metodom javnog nadmetanja, po početnoj ceni, koja je jednaka procenjenoj vrednost kapitala od 24,9 miliona evra.Prijave za učešće u postupku podnose se do 24. novembra, a otvaranje ponuda će biti 28. novembra.

Kvalifikacioni uslovi za učešće u javnom nadmetanju za privredno društvo su da je samostalno ostvarilo poslovni prihod u 2022. godini u iznosu od najmanje 50 miliona evra i da je samostalno ostvarilo poslovni i neto dobitak u 2022. godini.

Ukoliko želi da učestvuje u nadmetanju investicioni fond mora da imao ukupnu aktivu u vrednosti od najmanje 250 miliona evra u 2022. godini, dok fizičko lice mora da poseduje novčana sredstva u iznosu od najmanje 25 miliona evra.U sastavu hotela „Slavija“ su tri objekta, ukupne površine skoro 29.000 kvadratnih metara na jednoj od najboljih lokacija u Beogradu, na Trgu Slavija i u neposrednoj blizini Hrama svetog Save i Terazija.

„Slavija hotel“ nalazi se u procesu privatizacije još od 2005. godine kada je izdvojen iz JAT-a. Hotel je, kako je preneo Danas, prošle godine imao gubitak od 14,6 miliona dinara pre oporezivanja, a krajnji gubitak iznosio je blizu osam miliona dinara, prema godišnjem izveštaju preduzeća za 2022. godinu.

Iako se je hotel skoro 10 godina u procesu privatizacije, deo hotela „Slavija“, „Slavija luks“ je pre pet godina bio prodat kompaniji „Matijević“ u jednom savim drugačijem procesu. Naime, javni izvršitelj je dao na prodaju Slaviju luks 2018. godine na ime navodnog duga hotela od dva miliona evra prema austrijskoj firmi Fil Šar, crnogorskog kontroverznog biznismena Branislava Šarovića, koji je ubijen 2009. godine.Nakon što je Arbitražno veće presudilo u korist ove firme koja je navodno pozajmljivala novac „Slaviji“, čak je i sprovedena aukcija, ali je Privredni sud poništio odluku Arbitražnog veća.

Izvršitelj je tri puta utvrđivao vrednost hotela, pa je prvo procenio na četiri miliona evra, da bi nakon reakcije poslovodstva „Slavije“ povećao procenu na 5,9 miliona evra, a na kraju je uvažio procenu veštaka od 9,4 miliona evra. Na aukciji je početna cena bila 70 odsto procenjene vrednosti, odnosno 6,53 miliona evra. Po ovoj ceni, kvadrat hotela „Slavija luks“ vrednovan je po svega 940 evra.

Na aukciji je pobedio vlasnik kompanije „Matijević“, Petar Matijević, odnosno njegova fima „Mat ril estejt“ koja je odmah položila i depozit od šest miliona evra, ali je Privredni sud proglasio prodaju nevažećom.